Szanowni Państwo,
Niedawno miałem przyjemność jako przewodniczący Rady Naukowej KIGPR uczestniczyć w corocznej konferencji Izby i wygłosić wykład dotyczący nowych potrzeb i wyzwań wobec laboratoriów badających wodę. Ku zaskoczeniu uczestników, na koniec zadałem pytanie czy wiedzą ile osób w Polsce co roku umiera z powodu chorób nerek? Ponieważ nikt nie odpowiedział, powiedziałem że oficjalnie nikt (ponieważ w akcie zgonu u tych chorych wpisuje się jako przyczynę zanik akcji serca), a z drugiej strony jest to przerażające około 90 000 pacjentów co roku! A jaki to ma związek z Czytelnikami naszego czasopisma? Całkiem spory, ponieważ wielu z naszych Czytelników pracuje w laboratoriach badających wodę, a wszyscy jesteśmy jej konsumentami. Od rzetelności naszej pracy i miarodajności uzyskiwanych wyników może zależeć nasze zdrowie. Nasze nerki to takie malutkie „oczyszczalnie ścieków”. Mają co robić, bo pracują 24 godziny na dobę i filtrują w tym czasie aż 1500 litrów krwi! Od efektywności ich pracy zależy stan naszego zdrowia, a na to wpływa przede wszystkim to, co spożywamy i jaka jest tego jakość. Pijmy więc dobrą wodę, tak potrzebną naszym nerkom i nie tylko.
W bieżącym numerze tym zagadnieniom poświęcamy wiele miejsca. Polecam Państwu szczególnie takie tematy jak „Zadania oraz perspektywy rozwoju laboratoriów badawczych nadzorujących jakość wody w obliczu zmieniających się wymagań”(w Dziale Prawo, Organizacja, Zarządzanie), bardzo aktualny artykuł na temat nadzoru nad legionellą zgodnie z międzynarodowymi standardami i zaleceniami oraz dający do myślenia wywiad z Panem Pawłem Sikorskim, prezesem Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
Ciekawej lektury.
Z mec. Pawłem Sikorskim, prezesem Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” rozmawiamy m.in. o działaniach przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w związku z pojawieniem się legionelli.
Jeśli instalacje wewnętrzne i urządzenia chłodnicze, które są głównym źródłem zakażeń legionellą, będą projektowane, budowane i eksploatowane we właściwy sposób, zgodnie z uznanymi standardami, nie będzie dochodzić do zachorowań na legionelozę.
Ze względu na skomplikowaną naturę próbek wciąż poszukiwane są nowe rozwiązania analityczne związane z wydzielaniem i rozdzielaniem uranu i plutonu, możliwością uzyskiwania jak najdokładniejszych wyników pomiarów oraz przygotowaniem nowych certyfikowanych materiałów odniesienia dla potrzeb kryminalistyki jądrowej.
Techniki sprzężone wykorzystywane do przeprowadzania analizy specjacyjnej pozwalają na znalezienie odpowiedzi, w jakiej formie badany analit znajduje się w analizowanym materiale.
Żywność spożywana codziennie przez człowieka nie jest wolna od zanieczyszczeń, w tym wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Najbardziej obciążone WWA są produkty zawierające tłuszcze oraz grillowane i wędzone tłuste mięso, jednak częstotliwość ich spożycia jest z reguły mała.
Z uwagi na narastający niepokój związany z zapewnieniem dostępu do surowców objęto je specjalnym programem mającym na celu opracowanie rozwiązań pozwalających na stworzenie zamkniętego obiegu, w którym surowce są utrzymywane w gospodarce tak długo, jak to możliwe, a generowane odpady są minimalizowane.
Zanieczyszczenie środowiska wodnego tworzywami sztucznymi i produktami ich degradacji, w tym mikroplastikami, stanowi aktualnie problem na skalę światową. Stosowane obecnie technologie oczyszczania wody i ścieków nie są specjalnie zaprojektowane do oddzielania cząstek mikroplastików – jedynie przy okazji usuwania i neutralizowania zanieczyszczeń rozpuszczonych czy zawieszonych usuwane są fragmenty tworzyw sztucznych.
Laboratoria badawcze w najbliższym czasie po ukazaniu się nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz aktów wykonawczych czeka bardzo dużo pracy. Warto już teraz rozpocząć przygotowania do zmian i zaplanować właściwe działania, w tym inwestycje.
11-13 września 2023 r. w murach nowoczesnego Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku po raz trzeci odbyło się Konwersatorium Spektrometrii Atomowej obejmujące: XVII Konwersatorium Spektrometrii Atomowej, XII Konwersatorium Optycznej Spektrometrii Emisyjnej, IX Konwersatorium Spektrometrii Mas oraz IV Konwersatorium Rentgenowskiej Spektrometrii Fluorescencyjnej.
Hasłem przewodnim sympozjum Klubu POLLAB, które odbyło się 18-20 września br. w Zakopanem, było: „Walidacja i weryfikacja jako narzędzia potwierdzenia ważności wyników”.
Nauki uważane za czysto humanistyczne dziś wymagają opanowania fizyki, chemii i biofizyki, a często także genetyki. Warto zatem wszelkimi sposobami zachęcać młodzież do studiowania dyscyplin określanych jako ścisłe.