Szanowni Państwo,
Od wielu już lat mam zaszczyt być redaktorem naczelnym czasopisma „Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski”, a przy okazji mieć przywilej pisania tzw. „wstępniaków”. Ponieważ piszę te słowa w dniu swoich okrągłych urodzin i jednocześnie 10. rocznicy otrzymania „drugiego życia”, zrobiło mi się nieco sentymentalnie. Kiedy 22 lata temu postawiono mi straszną diagnozę wydawało się, że to już koniec, a tak się nie stało. To, że medycyna robi postępy to prawda, ale i my sami (a wielu z nas to niestety pacjenci) możemy sobie pomóc. Jak? Na przykład poprzez swoją aktywność na różnych polach. Nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli tylko jest, zachęcam do tego - dzielmy się swoimi doświadczeniami, szczególnie jeżeli dotyczą one naszej pracy i laboratoriów oraz tematów z nimi związanych. Być może numer, który Państwo trzymacie w ręku stanie się dla kogoś inspiracją do podjęcia nowych badań, podzielenia się swoimi opiniami czy po prostu poznania tego, co robią inni. Od tego jesteśmy i dla Was udostępniamy swoje łamy.
Zapraszam do zapoznania się z zawartością naszego czasopisma i oczywiście do udziału w corocznej konferencji z cyklu „Perspektywy Rozwoju Laboratoriów Badawczych” (www.perspektywylaboratoriow.elamed.pl), na którą zapraszamy w dniach20-21 kwietnia tego roku do pięknej Cedzyny koło Kielc.
Wśród wielu technik stosowanych do oznaczania i identyfikacji materiału dowodowego wykorzystuje się spektroskopię Ramana. Metoda ta oferuje unikalny zestaw zalet i ma szeroki potencjał. Zapewnia także ważne uzupełnienie danych zbieranych przy użyciu innych technik analitycznych.
Szacuje się, że rocznie na świecie powstaje 22 miliony ton osadów ściekowych. Biorąc pod uwagę tempo zachodzących zmian, jak również pogarszającą się jakość oraz rosnącą ilość ścieków odprowadzanych do oczyszczalni, problem ten będzie się pogłębiał.
W niniejszym artykule przedstawiono podstawową charakterystykę, właściwości oraz innowacyjne przykłady zastosowań nanorurek węglowych. Specyficzne oraz unikalne właściwości nanorurek węglowych zaprezentowano w świetle ich zastosowania do konstrukcji sensorów chemicznych i potencjometrycznych,
Ostatnie odkrycia sugerują jasno, że psychobiotyki mogą skutecznie łagodzić objawy takich schorzeń jak: choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, bezsenność, depresja, cukrzyca, neuropatia, jadłowstręt psychiczny i autyzm.
Wysoka toksyczność neonikotynoidów dla owadów zapylających, a także innych bezkręgowców, spowodowała wycofanie z rynku Unii Europejskiej znacznej części tych związków. Aktywne pozwolenia na obrót mają w tej chwili jedynie: acetamiprid, który jest dopuszczona do obrotu aż do roku 2033, a także dwa neonikotynoidy nowej generacji - sulfoksaflor oraz flupyradifuron.
Ze względu na przepisy dotyczące ftalanów oraz toksyczność niektórych z nich alternatywne plastyfikatory są coraz częściej promowane na rynku tworzyw sztucznych.
Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest kluczowe w wielu zachodzących w nim procesach, między innymi w transporcie tlenu. Stanowi bowiem nieodłączny składnik hemoglobiny odpowiedzialnej za przenoszenie cząsteczek tlenu do komórek i tkanek.
Zmiana lokalizacji nie jest przedsięwzięciem prostym i wymaga dużego nakładu pracy całego zespołu. Natomiast jeśli będziemy mieli dobry plan działań oraz przeprowadzimy dokładną analizę ryzyka, unikniemy niepotrzebnych działań oraz strat, a cały proces posłuży nam do rozwoju i promocji laboratorium.
Cykl życia metody analitycznej nierozerwalnie wiąże się z całościowym funkcjonowaniem wszystkich obszarów laboratoryjnych - począwszy od rozpoznania potrzeb i oczekiwań klientów, skończywszy na ocenie uzyskanych wyników.
Mamy znakomite rozwiązania. Mamy utalentowanych naukowców. Trzeba zadbać o promocję inżynierii materiałowej. Nie raz, nie dwa i nie pięć. To powinna być stała akcja.