Szanowni Państwo,
Kiedy piszę te słowa, za oknem piękna polska złota jesień. Październik to miesiąc przyznawania wciąż jeszcze prestiżowych (przynamniej w dziedzinach technicznych) Nagród Nobla. Większość z nas polskich laureatów zna dosyć dobrze, ale czy zdajemy sobie sprawę, że spośród wszystkich laureatów aż 30 urodziło się na terenach dawnej Polski? Kiedy doczekamy się polskiego laureata w zakresie medycyny, chemii, czy fizyki oczywiście nie wiemy, ale często tłumaczymy się słabym finansowaniem nauki. Zapewne jedną z przyczyn jest brak ścisłej i efektywnej współpracy nauki z przemysłem. Temu zagadnieniu poświęcona jest nasza rozmowa zatytułowana „Niezbędny jest dialog obu stron – nauki i przemysłu” z Panią Darią Kowalczyk-Chrząstowską – Dyrektor Operacyjną firmy Pollena.
Tematem numeru jest kwestia zachowania higieny oraz utrzymania czystości w laboratorium mikrobiologicznym. Poza tym polecam prace poświęcone różnym obliczom jodu, w tym jego suplementacji w czasie zagrożenia konfliktem zbrojnym oraz aktualnym zagadnieniom poświęconym usuwaniu mikroplastiku z wód i ścieków oraz obecności metali ciężkich w osadach ściekowych. W dziale „Przegląd produktów” tym razem omawiamy zamrażarki laboratoryjne.
Cieszymy się, że poza wersją elektroniczną wciąż jesteśmy dla Was dostępni w wersji drukowanej, a także z tego, że coraz częściej spotykamy się twarzą w twarz. Kolejna taka okazja już w dniach 17-18 listopada 2022 roku w miejmy nadzieję pięknym nie tylko wiosną Ustroniu, gdzie zapraszamy na naszą V konferencję z cyklu „Badania Jakości Wód i Ścieków”.
Rozmowa z Darią Kowalczyk-Chrząstowską, Dyrektor Operacyjną w POLLENA Kosmetyki i Mydła Naturalne.
Ograniczenie zanieczyszczeń i utrzymanie ich na dopuszczalnym poziomie może być osiągnięte przez opracowanie programu czyszczenia, procedur higienicznych oraz monitorowanie środowiska badań. Nadzór nad warunkami badań powinien zapewnić wiarygodność uzyskiwanych wyników.
W niniejszej publikacji omówiono wybrane aspekty związane z kontrolą jakości granulatów gumowych, która w znaczącym stopniu wpływa na dalszy rozwój technologii recyklingu odpadów gumowych.
Jod nie powinien być przyjmowany zapobiegawczo, a jedynie po konsultacji z lekarzem lub po faktycznej katastrofie jądrowej. Należy jednak pamiętać, że płyn Lugola chroni jedynie jeden narząd, tj. tarczycę, i tylko przed izotopem jodu 131, a nie przed działaniem wszystkich czynników radioaktywnych.
Problemy związane z nadużywaniem nawozów i pestycydów oraz ich szkodliwym wpływem na środowisko można by rozwiązać poprzez celowe i właściwe wykorzystanie nanotechnologii, a stopniowa interwencja nanotechnologiczna w sektorach rolnictwa zwiększa się i sprawia, że sektor ten staje się biznesem generującym dochody.
Analizując zjadliwość drobnoustrojów powinniśmy mieć na względzie ich zakaźność, czyli zdolność do wniknięcia w tkanki gospodarza i rozpoczęcie zakażenia, a także inwazyjność, czyli umiejętność pokonywania barier obronnych organizmu i właśnie tutaj swój ogromny wkład w cały proces wnoszą struktury powierzchniowe bakterii.
Jako, że problem związany z tworzywami sztucznymi w rozmiarach mikrometrów, ale również i nanometrów jest problemem globalnym, istnieje potrzeba szczegółowej charakterystyki tych zanieczyszczeń w różnych technologiach oczyszczania celem podsumowania efektywności ich usuwania z krytycznych technologii oczyszczania wody i ścieków.
Obecność metali ciężkich w osadach ściekowych wiąże się z potencjalnym zagrożeniem, zarówno w aspekcie ekologicznym (wtórne zanieczyszczenie środowiska wodno-gruntowego), jak i zdrowotnym (toksyczne oddziaływanie na ludzi poprzez różne drogi wchłaniania). Biorąc pod uwagę możliwe zdrowotne skutki narażenia na toksyczne działanie metali ciężkich, zagadnienie to ma znaczenie priorytetowe.
Autorzy niniejszego artykułu podjęli się opracowania metod otrzymywania deuterowanych standardów związków zawierających w swojej strukturze pochodne N-podstawionej glicyny, w tym benzoesanu denatonium, peptomerów, cyklosporyny A, kreatyniny czy armodafinilu, oraz określenia możliwości ich zastosowania w analizie ilościowej metodą LC-MS.
Okres noworodkowy stawia szczególne wyzwania w praktyce neonatologa w ocenie funkcji tarczycy. Jest to czas zwiększonej wrażliwości organizmu na zaburzenia gospodarki tarczycowej, co szczególnie widoczne jest w przypadku hipotyreozy, gdyż niepodjęcie w odpowiednio krótkim czasie leczenia substytucyjnego grozi trwałym upośledzeniem umysłowym.
„Rozwój laboratorium poprzez doskonalenie” – takie hasło towarzyszyło tegorocznemu, XXVII Sympozjum Klubu POLLAB, które odbyło się 12-14 września w Zakopanem. Spotkanie było okazją do świętowania jubileuszu 30-lecia Klubu.
Politykom zgłaszamy żądania poprawy sytuacji materialnej, rozwiązania naszych codziennych problemów takich jak edukacja, ochrona zdrowia i bezpieczeństwo. Czasem ochrona środowiska i dbałość o najsłabszych. Czy na spędach przedwyborczych ktoś zadał pytanie o naukę?