Temat numeru: Techniki analityczne wykorzystywane w badaniu malarstwa sztalugowego. Pod lupą eksperta: Kłopoty współczesnej nauki z wiarygodnością (Roman Kaliszan). Rozmowa numeru: Techniki sprzężone i miniaturyzacja gwarancją rozwoju chemii analitycznej - wywiad z prof. Moniką Waksmundzką-Hajnos. W numerze: nanocząstki złota jako potencjalne metalo-nanomateriały teranostyczne – właściwości oraz analiza za pomocą ICP-MS, analiza estrów chloropropanodioli i estrów glicydolu w produktach spożywczych, drożdże jako potencjalny czynnik biokontroli roślini produktów pochodzenia roślinnego, ścieki opadowe i roztopowe oraz możliwości ochrony wódpowierzchniowych przed ich zrzutami, maszynowe mycie i dezynfekcja, postępowanie z odpadami promieniotwórczymi, wybrane metody oceny i analizy ryzyka w systemach zaopatrzenia w wodę. Polecamy: zastosowanie detektora wyładowań koronowych (CAD) w analizach chemicznych, polskie przepisy a zalecenia UE i WHO – monitorowanie jakości wodyw kontekście zarządzania ryzykiem, nanotechnologia w technologii żywności oraz relację z wizyty w PPNT Gdynia: Bio Laboratorium – reagując na potrzeby rynku.
Nauka staje przed nowymi problemami, z którymi na pewno sobie poradzi. Problemy te jednak należy odważnie identyfikować i likwidować w miarę możliwości.
Rozmowa z prof. dr hab. n. farm. Moniką Waksmundzką-Hajnos, kierownik Zakładu Chemii Nieorganicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego X Polskiej Konferencji Chemii Analitycznej odbywającej się pod hasłem „Od chemii wszystko się zaczyna”.
Badanie dzieł sztuki jest procesem niezwykle trudnym, pracochłonnym i wymaga użycia rozmaitych technik analitycznych w celu uzyskania, czasami niedokładnych, informacji o składzie chemicznym obiektu. Jednak jest to konieczne, aby utrzymać dzieła sztuki w stanie najbardziej zbliżonym do pierwotnego.
W pracy przedstawiono wybrane zastosowania CAD w analizach związków niezawierających chromoforów i w analizach mających na celu zredukowanie liczby wzorców substancji badanych do minimum. Zaprezentowane użycie CAD w analizach obejmuje badania: produktów spożywczych, prób środowiskowych, ekstraktów roślinnych i inne.
Teranostyki to materiały stosowane w terapii i diagnostyce choroby nowotworowej. Jednymi z najbardziej obiecujących materiałów teranostycznych są nanocząstki złota. W artykule scharakteryzowano potencjalne zastosowanie tego nanomateriału oraz metody jego analizy za pomocą techniki spektrometrii mas z jonizacją w plazmie sprzężonej indukcyjnie (ICP-MS).
Oznaczanie zawartości estrów monochloropropanodioli oraz estrów glicydolu w żywności jest zadaniem trudnym ze względu na specyfikę tych analitów, a także skład produktów, w których związki te występują najczęściej.
Rozwój biotechnologii i metod molekularnych pozwala nie tylko na dokładną identyfikację potencjalnych drożdży antagonistycznych, ale także na wyjaśnienie mechanizmów ich działania i monitorowanie efektywności.
Materiały zawierające nanocząstki znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach technologii żywności. Najbardziej obiecujące są zastosowania jako: opakowania aktywne, dodatki do żywności oraz sensory.
W celu zmniejszenia negatywnego wpływu ścieków opadowych lub roztopowych na odbiornik należy ograniczyć ich ilość oraz poprawić ich jakość poprzez zastosowanie urządzeń podczyszczających.
Aby zachować rygorystyczne warunki czystości szkła używanego w laboratorium, należy dbać o ich mycie i dezynfekcję, a niekiedy sterylizację.
Źródłem powstawania odpadów promieniotwórczych są izotopy stosowane między innymi w medycynie, badaniach naukowych czy przemyśle.
Bio Laboratorium jest częścią Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i świadczy kompleksowe usługi analityczne w zakresie B+R dla branż: farmaceutycznej, spożywczej, kosmetycznej i innych.
Zarządzanie ryzykiem ma w chwili obecnej charakter fakultatywny. Przygotowywana obecnie w Komisji Europejskiej rewizja DWD wprowadzi istotne zmiany, ponieważ nie tylko wprowadzi podejście oparte na ryzyku jako obowiązkowe i wymusi określone działania, ale także wyraźnie rozdzieli obowiązki i odpowiedzialność.
Obecnie jest znanych wiele metod oceny ryzyka awarii w SZZW, które dają możliwość wyboru właściwych wskaźników strat do opisu danego zdarzenia awaryjnego oraz pozwalają zobiektywizować zagrożenia.
Konferencja odbyła się 1-2 marca i została zorganizowana przez redakcję czasopisma „Laboratorium — Przegląd Ogólnopolski” we współpracy z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Podczas jubileuszowych, 20. Targów EuroLab oraz 7. Targów CrimeLab uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertami 172 wystawców z 19 krajów, wysłuchać interesujących wystąpień w ramach konferencji i seminariów, a także zobaczyć wzorcowe laboratorium „CleanLab”.