Rozmowa numeru: Wdrożenie wymagań nowej normy 17025 - wyzwania i możliwości. W numerze: laboratoria clean room - niezbędny atrybut czy kłopot na własne życzenie? nowoczesna metoda identyfikacji mikroorganizmów, systemy hodowli bakterii mikroaerofilnych i ściśle beztlenowych, PCR w mniej niż kwadrans - przegląd nowatorskich technologii na rynku termocyklerów, badania metaboliczne - zastosowanie chromatografii jonowej i technik pokrewnych, chromatografia jonowa w badaniach wybranych anionów w glebach i częsciach drzewek Betula pendula, metabolity wtórne roślin jako alternatywne pestycydy, substancje biologicznie aktywne pomocne w redukcji masy ciała. Polecamy: relację z wizyty w laboratoriach Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach oraz wywiad z Grzegorzem Gołąbem, dyrektorem firmy Pro-Environment Polska: "Przyszłość analityki wykracza daleko poza laboratorium".
Wywiad z Elżbietą Sadowską, kierownikiem akredytowanego Laboratorium Badania Ścieków Wodociągów Białostockich na temat doświadczeń związanych z wdrożeniem wymagań wydania 3. normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.
Po raz drugi laboratoria clean room będą stanowiły motyw przewodni 21. Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab. Koncepcja technologiczna, projekt i wykonanie będą tematami przewodnimi tego wydarzenia, dzięki czemu odwiedzający poznają tajniki normy ISO14644 oraz dowiedzą się, czy clean room to moda, czy potrzeba?
Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach to miejsce, w którym innowacyjny biznes łączy się z nauką i nowoczesną technologią, aby rozwijać branżę związaną z odnawialnymi źródłami energii. Na terenie Euro- Centrum znajduje się nowoczesne zaplecze laboratoryjne, dzięki któremu technologie energooszczędne stale podnoszą swoją jakość.
Rozmowa z prezesem Pro-Environment Polska, Grzegorzem Gołąbem.
Producenci i dystrybutorzy produktów kosmetycznych powinni starać się uczulać użytkowników na negatywne skutki złego przechowywania czy korzystania z kosmetyku, co w konsekwencji może prowadzić do niebezpiecznych infekcji bakteryjnych czy grzybiczych.
Przedstawione w artykule systemy hodowli mikroorganizmów wrażliwych na tlen różnią się kosztem, komfortem pracy oraz dają różne możliwości w zakresie wykonywanych badań. W zależności od potrzeb laboratorium można dobrać odpowiednią metodę rozpoczynając od prostego wykorzystaniu świecy, metody Fortnera czy posiewu wgłębnego.
W artykule przedstawiono nowatorskie modyfikacje konwencjonalnej konstrukcji termocyklera, które pozwalają na skrócenie czasu reakcji z ponad godziny do mniej niż piętnastu minut.
Metabolomika jest interdyscyplinarną dziedziną nauki należącą do biologii systemowej, która jest wykorzystywana przede wszystkim w medycynie oraz w badaniach żywności. W artykule przedstawiono techniki analityczne stosowane w badaniach metabolomicznych, ze szczególnym uwzględnieniem chromatografii jonowej i jej odmian.
W pracy przedstawiono wyniki stężenia nieorganicznych anionów w próbkach gleb i części Betula pendula we frakcji rozpuszczalnej w wodzie.
Niska trwałość metabolitów wtórnych roślin w środowisku i często nieznaczna toksyczność dla organizmów niedocelowych oraz dla użytkownika sprawiają, że mogą one być z powodzeniem stosowane jako alternatywne pestycydy.
Tematami wiodącymi artykułu są charakterystyka struktury chemicznej, mechanizm działania oraz skuteczność i bezpieczeństwo stosowania substancji biologicznie czynnych, które mogą pomóc w redukcji masy ciała.
Podczas trzeciej konferencji z cyklu „Badania jakości wód i ścieków w praktyce” organizowanej przez redakcję „Laboratorium” przybliżyliśmy uczestnikom zagadnienia zarówno praktyczne – pobieranie próbek wody głębinowej i powierzchniowej, matrycowe materiały odniesienia, jak i legislacyjne – nowe podejście do badań jakości wody do picia. Ważną częścią spotkania była dyskusja w gronie ekspertów i praktyków.
„Kierownik laboratorium XXI wieku” to konferencja organizowana przez CE2 Centrum Edukacji uwzględniająca potrzeby kierowników laboratoriów. V edycja odbyła się 20-23 listopada w Zakopanem.
26-28 października 2018 r. w Przysieku k. Torunia odbyła się konferencja naukowa „Metabolomics Circle”. Wzięły w niej udział krajowe, wiodące zespoły naukowe zajmujące się tematyką metabolomiki oraz zaproszeni goście z zagranicy.