Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 1/2019
Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 1/2019

Rozmowa numeru: Wdrożenie wymagań nowej normy 17025 - wyzwania i możliwości. W numerze: laboratoria clean room - niezbędny atrybut czy kłopot na własne życzenie? nowoczesna metoda identyfikacji mikroorganizmów, systemy hodowli bakterii mikroaerofilnych i ściśle beztlenowych, PCR w mniej niż kwadrans - przegląd nowatorskich technologii na rynku termocyklerów, badania metaboliczne - zastosowanie chromatografii jonowej i technik pokrewnych, chromatografia jonowa w badaniach wybranych anionów w glebach i częsciach drzewek Betula pendula, metabolity wtórne roślin jako alternatywne pestycydy, substancje biologicznie aktywne pomocne w redukcji masy ciała. Polecamy: relację z wizyty w laboratoriach Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach oraz wywiad z Grzegorzem Gołąbem, dyrektorem firmy Pro-Environment Polska: "Przyszłość analityki wykracza daleko poza laboratorium".

SPIS TREŚCI

Spis treści

ROZMOWA NUMERU

Wdrożenie wymagań nowej normy 17025 – wyzwania i możliwości

Wywiad z Elżbietą Sadowską, kierownikiem akredytowanego Laboratorium Badania Ścieków Wodociągów Białostockich na temat doświadczeń związanych z wdrożeniem wymagań wydania 3. normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.

INFRASTRUKTURA I TECHNOLOGIE

Laboratoria clean room – niezbędny atrybut czy kłopot na własne życzenie?

Po raz drugi laboratoria clean room będą stanowiły motyw przewodni 21. Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab. Koncepcja technologiczna, projekt i wykonanie będą tematami przewodnimi tego wydarzenia, dzięki czemu odwiedzający poznają tajniki normy ISO14644 oraz dowiedzą się, czy clean room to moda, czy potrzeba?

WIZYTA W LABORATORIUM

Zielona przestrzeń dla innowacji − laboratoria Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach to miejsce, w którym innowacyjny biznes łączy się z nauką i nowoczesną technologią, aby rozwijać branżę związaną z odnawialnymi źródłami energii. Na terenie Euro- Centrum znajduje się nowoczesne zaplecze laboratoryjne, dzięki któremu technologie energooszczędne stale podnoszą swoją jakość.

LIDERZY RYNKU

Przyszłość analityki wykracza daleko poza laboratorium

Rozmowa z prezesem Pro-Environment Polska, Grzegorzem Gołąbem.

TECHNIKI I BADANIA

Nowoczesna metoda identyfikacji mikroorganizmów

Producenci i dystrybutorzy produktów kosmetycznych powinni starać się uczulać użytkowników na negatywne skutki złego przechowywania czy korzystania z kosmetyku, co w konsekwencji może prowadzić do niebezpiecznych infekcji bakteryjnych czy grzybiczych.

Systemy hodowli bakterii mikroaerofilnych i ściśle beztlenowych

Przedstawione w artykule systemy hodowli mikroorganizmów wrażliwych na tlen różnią się kosztem, komfortem pracy oraz dają różne możliwości w zakresie wykonywanych badań. W zależności od potrzeb laboratorium można dobrać odpowiednią metodę rozpoczynając od prostego wykorzystaniu świecy, metody Fortnera czy posiewu wgłębnego.

PCR w mniej niż kwadrans – przegląd nowatorskich technologii na rynku termocyklerów

W artykule przedstawiono nowatorskie modyfikacje konwencjonalnej konstrukcji termocyklera, które pozwalają na skrócenie czasu reakcji z ponad godziny do mniej niż piętnastu minut.

Badania metabolomiczne – zastosowanie chromatografii jonowej i technik pokrewnych

Metabolomika jest interdyscyplinarną dziedziną nauki należącą do biologii systemowej, która jest wykorzystywana przede wszystkim w medycynie oraz w badaniach żywności. W artykule przedstawiono techniki analityczne stosowane w badaniach metabolomicznych, ze szczególnym uwzględnieniem chromatografii jonowej i jej odmian.

Chromatografia jonowa w badaniach wybranych anionów w glebach i w częściach drzewek Betula pendula

W pracy przedstawiono wyniki stężenia nieorganicznych anionów w próbkach gleb i części Betula pendula we frakcji rozpuszczalnej w wodzie.

Metabolity wtórne roślin jako alternatywne pestycydy

Niska trwałość metabolitów wtórnych roślin w środowisku i często nieznaczna toksyczność dla organizmów niedocelowych oraz dla użytkownika sprawiają, że mogą one być z powodzeniem stosowane jako alternatywne pestycydy.

Substancje biologicznie aktywne pomocne w redukcji masy ciała

Tematami wiodącymi artykułu są charakterystyka struktury chemicznej, mechanizm działania oraz skuteczność i bezpieczeństwo stosowania substancji biologicznie czynnych, które mogą pomóc w redukcji masy ciała.

WYDARZENIA

Kalendarium wydarzeń

Badania jakości wód i ścieków w praktyce

Podczas trzeciej konferencji z cyklu „Badania jakości wód i ścieków w praktyce” organizowanej przez redakcję „Laboratorium” przybliżyliśmy uczestnikom zagadnienia zarówno praktyczne – pobieranie próbek wody głębinowej i powierzchniowej, matrycowe materiały odniesienia, jak i legislacyjne – nowe podejście do badań jakości wody do picia. Ważną częścią spotkania była dyskusja w gronie ekspertów i praktyków.

Konferencja „Kierownik laboratorium XXI wieku”

„Kierownik laboratorium XXI wieku” to konferencja organizowana przez CE2 Centrum Edukacji uwzględniająca potrzeby kierowników laboratoriów. V edycja odbyła się 20-23 listopada w Zakopanem.

Metabolomics Circle 2018

26-28 października 2018 r. w Przysieku k. Torunia odbyła się konferencja naukowa „Metabolomics Circle”. Wzięły w niej udział krajowe, wiodące zespoły naukowe zajmujące się tematyką metabolomiki oraz zaproszeni goście z zagranicy.

FELIETON NIEDZICKIEGO

Nadciąga katastrofa

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij