Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 2/2019
Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 2/2019

W nowym numerze czasopisma znajdują się artykuły o szerokim zakresie tematycznym - od badań żywności, przez nanocząstki, po wykorzystanie mikroorganizmów w badaniach naukowych i przemyśle.

Poza tym będą mogli Państwo zapoznać się z relacjami z niedawnych wydarzeń naukowych i targowych, takich jak: Targi EuroLab, konferencja "Monitoring i analiza wody" w Toruniu oraz "Perspektywy rozwoju laboratoriów badawczych".

Zapraszamy do lektury oraz życzymy udanych urlopów i słonecznych wakacji.

TEMAT NUMERU

Nanocząstki projektowane - czy wszystko jest pod kontrolą?

Rozwój nanotechnologii przyczynił się do znaczącego postępu technicznego w wielu dziedzinach przemysłu oraz do poprawy jakości życia. Jednakże rosnąca na przestrzeni ostatnich lat produkcja nanomateriałów budzi pewne obawy związane z ich niekontrolowanym przedostawaniem się do środowiska.

TECHNIKI I BADANIA

Badania dla przemysłu odlewniczego - Laboratorium Badań Strukturalnych i Analiz Chemicznych WO AGH

W artykule przedstawiono trzy główne techniki analityczne: spektrofotometrię UV-Vis, spektrometrię w podczerwieni oraz pirolityczną chromatografię gazową ze spektrometrią mas, które wykorzystuje w badaniach materiałów stosowanych w technologii mas odlewniczych oraz w badaniach procesu sieciowania i degradacji.

Materiomika - pomost łączący naukę o materiałach z naukami o życiu

Materiomika dostarcza użyteczną platformę wiążącą naukę o materiałach z naukami o życiu, platformę z trudnym do przecenienia potencjałem rozwoju i wpływu na obie dyscypliny nauki.

Bezpieczeństwo wodne w kontekście jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Woda jest zdatna do użycia, jeśli jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych, pasożytów i wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz nie wykazuje agresywnych właściwości korozyjnych i spełnia określone wymagania.

Biofilmy w systemach dystrybucji wody do spożycia - uwarunkowania, zagrożenia, metody eliminacji

Chociaż mechanizmy powstawania biofilmów w systemach instalacji wody zostały zbadane, to nadal zbyt mało uwagi poświęca się profilaktyce.

Metody oznaczania zawartości białek glutenowych w żywności bezglutenowej

Zdrowie osób zmagających się z celiakią może ulec wyraźnemu pogorszeniu przy kontakcie nawet z niewielką ilością alergenu.

Wykorzystanie mikroorganizmów w nauce i przemyśle

Technologie wykorzystujące potencjał mikroorganizmów rozwijają się bardzo dynamicznie, ponieważ drobnoustroje posiadają wiele korzystnych właściwości, dzięki którym możemy pozyskać różne substancje, takie jak antybiotyki i witaminy, a nawet otrzymać produkty spożywcze: chleb, piwo, wino, ser.

WYDARZENIA

IV Konferencja

Konferencja odbyła się 11-12 kwietnia 2019 r. w siedzibie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach. Została zorganizowana przez redakcję czasopisma "Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski". Temat przewodni konferencji brzmiał: "Czy trzecie wydanie normy PN-EN ISO/IEC 17025 wprowadza nowe wymagania?".

Za nami Targoi EuroLab i CrimeLab

Podczas tegorocznych 21. Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz 8. Targów Techniki Kryminalistycznej CrimeLab swoją ofertę zaprezentowało 152 wystawców z 14 krajów.

"Monitoring i analiza wody. Metody oznaczania substancji o charakterze jonowym"

Konferencja naukowa "Monitoring i analiza wody. Metody oznaczania substancji o charakterze jonowym" odbyła się 10-12 marca w Przysieku koło Torunia. Tematyka tegorocznego spotkania dotyczyła oznaczania wpływu zanieczyszczeń wody na środowisko i zdrowie człowieka, nowoczesnych technologii jej oczyszczania oraz ponownego wykorzystania wód.

50-lecie Akademii Pomorskiej w Słupsku

1 października 2019 roku Akademia Pomorska w Słupsku rozpoczęła wyjątkowy rok akademicki, w którym obchodzi 50-lecie swojego istnienia

Panie Profesorze! Dziękujemy!

Wspomnienie o prof. Jacku Namieśniku.

FELIETON NIEDZICKIEGO

Zaczyna się od zebrania

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij