Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 4/2021
Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 4/2021

Drodzy Czytelnicy

Zakończył się XVIII Konkurs Chopinowski. Mimo tego, że większość z nas nie interesuje się na co dzień muzyką poważną, mam wrażenie, że w tym roku przeżywaliśmy go jak – przepraszam za porównanie – Mistrzostwa Świata. Swoją drogą to były mistrzostwa świata i jestem dumny, nie tylko z tego, że jestem rodakiem Fryderyka Chopina, ale i z organizacji takich wydarzeń na światowym poziomie.

Rok 2021 dobiega końca i powoli myślimy o podsumowaniach. Przed nami długie jesienne i zimowe wieczory, które polecam spędzić z naszym czasopismem. Pozostając na najwyższym światowym poziomie, już na samym początku bieżącego numeru „Laboratorium – Przeglądu Ogólnopolskiego”, krótka relacja z jubileuszu 70. urodzin profesora Bogusława Buszewskiego, którego ogromne zasługi dla polskiej i światowej chemii, szczególnie analitycznej, są nie do przecenienia.

W dziale „Techniki i badania” szczególnie polecam prace dotyczące związków perfluoroalkilowanych i polifluoroalkilowych oraz ftalanów, których obecność coraz częściej stwierdzamy w różnych komponentach środowiska. Powoli wracamy do normalności, więc mamy o czym pisać także w dziale „Wydarzenia”, gdzie zamieściliśmy relacje z Konwersatorium Spektrometrii Atomowej (KOSAT) w Białymstoku, ze Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach i aż dwa ciekawe wydarzenia z przepięknej Krynicy Zdroju, czyli sprawozdania z VII Konferencji „Kierownik Laboratorium XXI wieku” oraz z 40. jubileuszowej Wielkiej Ogólnopolskiej Konferencji Producentów Wód i Napojów.

Kończąc przypomina mi się ciekawe stwierdzenie, którego autora nie znam, ale stosuję się do niego w swoim życiu. Brzmi ono tak: „Daną czynność wykonujemy tak długo, ile mamy na to czasu”. Nasza efektywność zależy od organizacji swojego czasu zarówno w pracy, jak poza nią. Przy tej okazji polecam jeszcze dwie prace zamieszczone w naszym czasopiśmie. Chodzi o praktyczne aspekty pracy w laboratorium oraz popularnonaukowy artykuł powstały na podstawie niezwykle ciekawej książki „Encyclopedia of Nobel Laureates 1901-2017”.

LABOR-NEWS

LABOR-NEWS

Jubileusz 70-lecia prof. Bogusława Buszewskiego; Nagroda Nobla w dziedzinie chemii; Jak zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w rolnictwie; Laboratorium metrologiczne na Politechnice Gdańskiej.

TEMAT NUMERU

Rola błonowego białka TolC w biologii bakterii

W pracy tej została opisana aktywność transporterów błonowych, tzw. pomp efflux, w których skład wchodzi białko TolC.

TECHNIKI I BADANIA

Związki perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe – zagrożenia, monitoring i analityka

Narażenie na perfluorowane związki alifatyczne jest nieuniknione ze względu na powszechne wykorzystywanie ich w wielu gałęziach przemysłu, stąd też – z uwagi na ich rozpowszechnienie w środowisku, a także trwałość oraz potencjalnie negatywny wpływ na organizmy – są substancjami, których monitoring jest niezbędny i konieczny.

Występowanie ftalanów w środowisku i porównanie metod ekstrakcji osadów dennych

Mnogość produktów zawierających ftalany, rozwijający się przemysł oraz globalizacja doprowadziły do wzrostu zanieczyszczenia środowiska tymi związkami. W konsekwencji są one wszechobecne w środowisku i często wykrywane w glebie, powietrzu, wodzie i osadach dennych.

Staphylococcus aureus - patogen przemysłowy

Staphylococcus aureus jest czynnikiem wywołującym wiele chorób zakaźnych, takich jak infekcje skóry, bakteriemia, zapalenie wsierdzia, zapalenie płuc i zatrucia pokarmowe. Organizm ten był pierwotnie wiodącym patogenem szpitalnym, a następnie w środowisku społecznym pojawiły się odrębne epidemiologicznie klony.

Zapach siana, który koi nerwy; kumaryny w medycynie i przemyśle perfumeryjnym

Kumaryny należą do grupy związków organicznych o szerokim spektrum właściwości biologicznie czynnych. Ich prostota w budowie, właściwości chemiczne i wydajność dróg syntezy, pozwalające otrzymywać różne pochodne, czynią te związki niezwykle atrakcyjnymi i wszechstronnymi przede wszystkim w medycynie.

Metale ciężkie w osadach dennych

Skażenie osadów dennych metalami ciężkimi może skutkować poważnymi konsekwencjami, zarówno dla środowiska wodnego, jak i organizmów żywych, w tym ludzi. Ta kwestia ma ogromne znaczenie szczególnie w odniesieniu do zbiorników wodnych, które stanowią integralną część sieci ekologicznej na obszarach miejskich.

Bezpieczeństwo pożarowe wyrobów budowlanych. Stopień rozprzestrzeniania się ognia przez ściany zewnętrzne

Na chwilę obecną nie istnieje zharmonizowana norma na badania rozprzestrzeniania się ognia przez ściany zewnętrzne. Każdy z krajów członkowskich UE posiada własne regulacje w tym zakresie. W niniejszej publikacji omówiono wymagania krajowe oraz zestawiono je z wymaganiami brytyjskimi.

ORGANIZACJA - JAKOŚĆ - ZARZĄDZANIE

Optymalizacja pracy laboratorium

Optymalizacja oznacza efektywną pracę z miejscem na wysoką jakość i uznanie klienta. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest dobrze zaprojektowany i wdrożony system zarządzania.

WYDARZENIA

Konwersatorium Spektrometrii Atomowej - KOSAT 2021

Po raz drugi w gościnnych murach Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku 6-8 września 2021 r. odbyło się Konwersatorium Spektrometrii Atomowej obejmujące XVI Konwersatorium Absorpcji Atomowej, XI Konwersatorium Optycznej Spektrometrii Emisyjnej, VIII Konwersatorium Spektrometrii Mas oraz III Konwersatorium Rentgenowskiej Spektrometrii Fluorescencyjnej.

Schwytana szansa

W słoneczny, niedzielny poranek (10.10.2021 r.) wchodziłem pomiędzy budynki Uniwersytetu Śląskiego. Było bardzo chłodno, ale wokół namiotów już gromadziły się setki, a może i tysiące osób. Nie miałem wątpliwości. Będzie dobrze.

Sprawozdanie z 40. jubileuszowej Wielkiej Ogólnopolskiej Konferencji Producentów Wód i Napojów

Rynek wód butelkowanych rozwija się szybko, a rola i znaczenie naturalnych wód mineralnych i innych jest nie do przecenienia, szczególnie w kontekście zdrowia publicznego..

VII edycja konferencji "Kierownik Laboratorium XXI wieku"

Tegoroczna konferencja dla Kierowników Laboratoriów organizowana przez CE2 Centrum Edukacji odbyła się 6-8 października 2021 r. w hotelu Krynica w Krynicy-Zdroju.

POD LUPĄ "LABORATORIUM"

Nagrody Nobla - spojrzenie na historię

Najbardziej prestiżowe nagrody dotyczą takich klasycznych dziedzin jak chemia, fizyka oraz fizjologia i medycyna. Przełomowe odkrycia dokonują się często na granicach między dyscyplinami naukowymi, a tradycyjne granice są coraz bardziej zacierane. Na początku XX wieku kilka przełomowych odkryć miało miejsce na styku fizyki i chemii, a obecnie obserwujemy taką tendencję w zakresie medycyny i chemii. A co przyniesie przyszłość?

FELIETON NIEDZICKIEGO

Materiały

Niegdyś z gliny powstawały amfory, garnki, misy i wazy. Dziś z surowców ceramicznych tworzy się implanty kości i zębów. Nanoproszki ceramiczne umożliwiają produkcję ochraniaczy dla piłkarzy lub policjantów.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij