Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 2/2023
Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 2/2023

Szanowni Państwo,

w Waszych rękach drugi tegoroczny numer naszego czasopisma „Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski”. Niedawno miałem przyjemność uczestniczyć w organizowanej przez nas, udanej VI Konferencji „Perspektywy Rozwoju Laboratoriów Badawczych”, którą zdominowały tematy związane z akredytacją i zarządzaniem laboratoriami. Jako chemik analityk często zastanawiałem się, jak się ma chemia analityczna i rutynowa praca w laboratorium (analizy, opracowywanie metodyk pomiarowych, stosowane metody i techniki analityczne) do coraz większej biurokracji związanej m.in. z wymogami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02. Po latach wątpliwości wniosek mój jest jeden. To są dwa uzupełniające się komponenty, które przyczyniają się wspólnie do tego, aby wynik jaki wychodzi z naszego laboratorium był miarodajny. Pamiętajmy, że na postawie naszych wyników podejmowane są nieraz bardzo trudne i kosztowne decyzje. Nie wystarczy mieć nowoczesnej aparatury pomiarowej za miliony złotych - to nie są „czarne skrzynki”. Konieczne jest zrozumienie nie tylko zasad chemii analitycznej, ale i procesów jakimi rządzi się laboratorium. Zmienia się rola laboratoriów i ich finansowanie, a świadomi tego pracownicy to prawdziwy skarb. Szansą jest współpraca z przemysłem, bo sama nauka niestety jest mocno niedoinwestowana. Za kluczowe uważam szkolenie nowych kadr i ich edukację w zakresie zarówno pracy w laboratorium, jak i zarządzania – tak, aby wszystko wróciło na należne miejsca.

A co nowego w bieżącym numerze? Szczególnie polecam artykuły na temat bezpiecznych opakowań oraz dezintegracji ultradźwiękowej jako skutecznej metody intensyfikacji procesu stabilizacji beztlenowej osadów ściekowych. Poza tym zapraszam na wizytę w Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i relacji z konferencji w Cedzynie, od której zacząłem to słowo wstępne.

Miłej lektury i pamiętajmy o zbliżających się wakacjach…

ROZMOWA NUMERU

Dysponujemy coraz doskonalszymi narzędziami pomiarowymi

Rozmowa z prof. dr hab. Beatą Godlewską-Żyłkiewicz

TEMAT NUMERU

Chromatografia jonowa i techniki pokrewne - wczoraj, dziś i jutro

Chromatografia jonowa stosowana początkowo przede wszystkim do analiz wód i ścieków, obecnie obejmuje znacznie szerszy zakres i dotyczy on m.in.: badań próbek środowiskowych, przemysłu półprzewodników, metalurgicznego i energetycznego, produkcji żywności, kosmetyków i przedmiotów codziennego użytku, a także rolnictwa czy badań biomedycznych, klinicznych i farmaceutycznych.

WIZYTA W LABORATORIUM

Konsolidacja potencjału i kompetencji badawczo-rozwojowych w obszarze badań mikroskopowych

Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab (CMBM SPIN-Lab) to nowe laboratoria dostosowane do wymagań najnowszych mikroskopów elektronowych i sił atomowych. To również pomieszczenia do prowadzenia prac naukowych i badawczo-rozwojowych oraz realizacji usług i projektów.

TECHNIKI I BADANIA

Niskie stężenia, skomplikowane matryce - oznaczanie neonikotynoidów w próbkach środowiskowych i w żywności

Artykuł podsumowuje krótko dostępne informacje na temat oznaczania neonikotynoidów w różnorodnych matrycach środowiskowych oraz w żywności.

Dezintegracja ultradźwiękowa jako skuteczna metoda intensyfikacji procesu stabilizacji beztlenowej osadów ściekowych

Dezintegracja ultradźwiękowa m.in. ze względu na fakt, braku powstawanie produktów ubocznych, jest procesem przyjaznym środowisku, posiadającym istotne znaczenie w kontekście konieczności zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Bezpieczne opakowania – badania i certyfikacja opakowań zabezpieczonych przed otwarciem przez dziecko

Certyfikacja opakowań zabezpieczonych przed otwarciem przez dziecko jest ważnym elementem w całym łańcuchu dostaw związanych z dystrybucją tzw. chemii gospodarczej do naszych domów, garaży, pływalni i innych miejsc gdzie są stosowane oraz tymczasowo przechowywane.

PRAWO - ORGANIZACJA - ZARZĄDZANIE

Analiza ryzyka w laboratorium – czyli nie tylko o zagrożeniach

Podejście oparte na ryzyku powinno towarzyszyć każdej sytuacji i każdej decyzji, związanej z działalnością laboratoryjną. Począwszy od momentu podjęcia decyzji o utworzeniu laboratorium, poprzez decyzje o wdrażaniu odpowiedniego systemu zarządzania jakością, aż po codzienną działalność, związaną z realizacją zamierzeń i utrzymywaniem jakości.

WYDARZENIA

VI Konferencja Perspektywy Rozwoju Laboratoriów Badawczych

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r. w Cedzynie odbyła się VI edycja konferencji „Perspektywy Rozwoju Laboratoriów Badawczych. Technologie – Jakość – Zarządzanie” organiz0wana przez redakcję „Laboratorium – Przeglądu Ogólnopolskiego”.

Targi Labs Expo 2023

Pierwsza edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych Labs Expo za nami. Nowe wydarzenie na polskiej mapie targowej odbywało się w Poznaniu w dn. 26-27 kwietnia 2023 r.

Walidacja i weryfikacja - narzędzia potwierdzające ważność wyników

Sympozjum Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB odbyło się w tym roku już po raz dwudziesty ósmy. Tym razem jego hasłem przewodnim było: „Walidacja i weryfikacja jako narzędzia potwierdzenia ważności wyników”. Uczestnicy wydarzenia spotkali się w dn. 15-17 maja w Ustce.

FELIETON NIEDZICKIEGO

Kto to napisał?

Kto jest autorem tekstu dostarczonego przez bota? Przecież taki tekst nie bierze się z powietrza. Bot korzysta z wcześniejszych tekstów. Podobnie jak my. Tyle, że naukowiec, który tworzy artykuł, musi bardzo starannie oznaczyć cytowany fragment. Jeśli tego nie zrobi, zostanie oskarżony o plagiat.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij