Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 3/2023
Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 3/2023

Szanowni Państwo,

Kończąc poprzedni wstęp do numeru 2, napisałem: „Miłej lektury i pamiętajmy o wakacjach…”. Ten tekst zacząłem pisać jeszcze w ramach urlopu, w środku lata, w stolicy jednego z europejskich krajów, gdzie dwukrotnie byłem także zimą ubiegłego roku. Różnica była taka, że wtedy (grudzień 2022) było… znacznie cieplej niż teraz (początek sierpnia). Nie będę pisał o globalnym ociepleniu, bo gdy poprawiam ten tekst w Polsce już wróciło lato, czyli słońce i temperatury podchodzące do +30°C, czyli mogłoby się wydawać, że jest normalnie. Ale normalnie nie jest, ponieważ codziennie zamiast się cieszyć, że „mamy lato i urlopy”, jesteśmy bombardowani alertami w jedną albo w drugą stronę. Większość serwisów informacyjnych obecnie rozpoczyna się od „dramatycznych” prognoz pogody, tak jakby nic innego nie było dla nas ważne. Może my lubimy być zastraszani? Ja nie, ale znam osoby, które nie wyjdą z domu bo dostali alert i stosują się do zaleceń. Czekam na pozwy gmin turystycznych do których nie przyjadą potencjalni urlopowicze zniechęceni alertami pogodowymi.

A teraz już na poważnie zachęcam do zapoznania się z trzecim tegorocznym numerem naszego czasopisma. Na dwie kwestie chciałbym Państwu zwrócić szczególną uwagę. Pierwsza to organizacja pracy i wykorzystanie sprzętu laboratoryjnego. Po ponad 35 latach pracy w Instytucie PAN, a także na kilku uczelniach, wydawało mi się, że już nic w tym zakresie mnie nie zaskoczy. Jak bardzo się myliłem dowiedziałem się podczas wizyty w laboratoriach firmy i2 Analytical Ltd. w Rudzie Śląskiej. Szczegóły w tym numerze. Druga kwestia to długo oczekiwany powrót do tzw. „normalności”, czyli do tego co było przed rokiem 2020. Wydaje mi się, że z różnych powodów nie jest to możliwe. Skąd taka opinia? Najważniejszą konferencją naukową z zakresu chemii analitycznej w tym roku była XIII Polska Konferencja Chromatograficzna zorganizowana w czerwcu w Katowicach. Jeśli w takim ciekawym merytorycznie (szczegóły w relacji) wydarzeniu uczestniczyło zaledwie około 100 osób, to jest to powód do zastanowienia się nie tylko nad polską chromatografią, ale i zmianami jakie nas teraz dotykają. Mam swoje teorie na ten temat, ale może ktoś z Was podzieli się swoją opinią na naszych łamach?

ROZMOWA NUMERU

Nadzór nad przyrządami pomiarowymi – bezpieczeństwo i stabilność prowadzonych procesów

Rozmowa z dr. Sławomirem Janasem, kierownikiem Laboratorium Badawczego w Centrum Metrologii Badań i Certyfikacji firmy Radwag.

WIZYTA W LABORATORIUM

Śladem próbki - wizyta w i2 Analytical Ltd. Oddział w Polsce, zlokalizowanym w Rudzie Śląskiej

Drogę próbki od momentu dostarczenia jej do laboratorium, przez odpowiednie przygotowanie, aż po ostateczne analizy przedstawiła Monika Partyka, PL R&D Director w i2 Analytical Ltd.

TECHNIKI I BADANIA

Mikrobiologiczne zanieczyszczenia produktów żywnościowych

Kluczem w dążeniu do poprawy zdrowia społeczeństwa są dwa elementy: kontrola i nadzór nad produkcją żywności oraz profilaktyka związana z ograniczaniem czynników ryzyka zakażeń, czyli między innymi higiena pracy w procesie przygotowywania żywności i innych sektorach przemysłu, np. farmacji.

Osady denne – charakterystyka, kryteria oceny stopnia zanieczyszczenia, regulacje prawne oraz zagospodarowanie

Osady denne powstające w rzekach oraz innych zbiornikach wodnych, w świetle prawa stanowią odpad, który należy poddać unieszkodliwieniu lub zagospodarować.

Torfowiska jako archiwa potencjalnie toksycznych pierwiastków z depozycji atmosferycznej

Datowane rdzenie torfowe dają możliwość rekonstrukcji danych zapisanych w torfie z epoki brązu czy okresu Rzymian wraz ze wskazaniem wpływu lokalnej działalności antropogenicznej. Ponadto umożliwiają ilościowe porównanie zdeponowanych pierwiastków w powierzchniowej warstwie torfu między różnymi regionami geograficznymi.

Biomasa leśna – remedium na problemy energetyczne?

Dotacje w Europie na spalanie biomasy leśnej przekraczają miliardy euro rocznie, powodując systematyczny wzrost popytu na te surowce. Czy biomasa powinna być klasyfikowana jako odnawialne źródło energii (OZE)?

Grzyby wielkoowocnikowe jako superfoods

W niniejszym artykule scharakteryzowano wybrane gatunki grzybów uprawnych i dziko rosnących, które mają szczególnie cenny skład i udokumentowane działanie prozdrowotne.

Czyste jak kryształ − mycie szkła laboratoryjnego

Niniejszy artykuł przybliża czytelnikowi problematykę mycia szkła, która mogłaby wydawać się trywialną czynnością pracy w laboratorium chemicznym, jednak jej prawidłowy przebieg rzutuje na wyniki eksperymentów.

PRAWO - ORGANIZACJA - ZARZĄDZANIE

Efektywne monitorowanie kompetencji personelu w aspekcie zapewnienia wiarygodności wyników badań

Tylko świadome zrozumienie, czemu ma służyć monitorowanie oraz odpowiedzialne podejście do niego z wykorzystaniem ciekawych narzędzi doprowadzi do tego, że jego efekt będzie zapewniony.

WYDARZENIA

Doskonalenie działalności laboratoryjnej – problemy i wyzwania. Relacja z XXVII Sympozjum Analitycznego MS Spektrum

Ponad 150 uczestników, bogaty program merytoryczny, warsztaty dostarczające praktyczną wiedzę i umiejętności oraz możliwość prowadzenia ciekawych rozmów z ekspertami. Tak w skrócie można podsumować XXVII Sympozjum Analityczne MS Spektrum.

Sprawozdanie z XIII Polskiej Konferencji Chromatograficznej

XIII Polska Konferencja Chromatograficzna odbyła się w dniach 25-28 czerwca 2023 roku w Katowicach na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego.

FELIETON NIEDZICKIEGO

Prawie milioner

Nie da się zabezpieczyć przed każdą próbą oszustwa, ale możemy próbować zmniejszyć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. Czytajmy raporty na temat cyberbezpieczeństwa w sieci. To wyniki prac polskich specjalistów.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij