Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 1/2024
Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 1/2024

Waszych rękach pierwszy regularny tegoroczny numer naszego czasopisma. Uchylając nieco rąbka tajemnicy − w niedalekiej przyszłości czekają nas spore zmiany, które po pierwsze wynikają z ogólnych trendów, jeżeli chodzi o wydawanie czasopism popularnonaukowych, a po drugie, przyczynią się do lepszej komunikacji pomiędzy nami. Mam
na myśli zarówno regularne artykuły i porady, jak i informowanie o aktualnych wydarzeniach związanych z pracą w laboratoriach.

Tematem tego wydania jest mój artykuł zatytułowany Oznaczanie węglowodanów w produktach spożywczych techniką chromatografii jonowej. Całe swoje zawodowe życie poświęciłem chromatografii jonowej i technikom pokrewnym, a w roku 2007 zorganizowałem pierwszą konferencję z tego cyklu. Po pandemii trudno wrócić do tego, co było, a próby przekazania tej konferencji w ręce młodszych osób póki co nie powiodły się. Z drugiej strony, praca nas aktywizuje i pozwala na skupienie się na sprawach istotnych. Cieszę się więc, że już po raz czternasty mam zaszczyt i przyjemność organizować tę konferencję, na którą serdecznie zapraszam do Katowic 9 i 10 kwietnia br. Patronem medialnym jest nasze czasopismo.

Wracając do bieżącego numeru, polecam rozmowę z prof. Jackiem Semaniakiem, Prezesem Głównego Urzędu Miar oraz wizytę w Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar. Jednocześnie tych, którzy chcą zobaczyć to miejsce osobiście, zachęcam do udziału w VII Konferencji „Perspektywy rozwoju laboratoriów badawczych”, która odbędzie się w Cedzynie k. Kielc 25-26 kwietnia tego roku, a jedną z jej atrakcji będzie zwiedzanie tego właśnie kampusu. Poza tym w bieżącym numerze szczególnie polecam artykuł o kofeinie w energetykach dostępnych na polskim rynku oraz o prowadzeniu monitorowania kompetencji personelu w aspekcie bezstronności.

ROZMOWA NUMERU

Metrologia odgrywa decydującą rolę w rozwoju nowych technologii

Rozmowa z prof. dr. hab. Jackiem Semaniakiem, Prezesem Głównego Urzędu Miar.

WIZYTA W LABORATORIUM

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar to projekt realizowany przez Główny Urząd Miar wspólnie z Politechniką Świętokrzyską (partnerem projektu). Jego celem jest intensyfikacja współpracy między nauką a biznesem.

TEMAT NUMERU

Oznaczanie węglowodanów w produktach spożywczych techniką chromatografii jonowej

HPAEC-PAD jest użyteczną i najpopularniejszą techniką z grupy IC stosowaną do oznaczania węglowodanów w próbkach żywności i nie tylko.

TECHNIKI I BADANIA

Kofeina w energetykach dostępnych na polskim rynku

Spożycie napojów energetycznych na świecie wzrasta, w ostatnich latach zaobserwowano zarówno wzrost częstości spożycia, jak i wzrost ilości spożywanego napoju, przy czym rośnie także zaniepokojenie potencjalnymi skutkami zdrowotnymi

Ocena ryzyka zdrowotnego związanego z narażeniem na metale obecne w osadach dennych

W związku z pogarszającym się stanem środowiska wodnego zachodzi konieczność monitorowania kondycji jezior, cieków czy zbiorników wodnych, nie tylko w wymiarze ekologicznym, ale również zdrowotnym. Kwestia ta jest szczególnie istotna, biorąc pod uwagę fakt, że akweny te bardzo często stanowią miejsce wypoczynku i rekreacji.

Sondy fluorescencyjne jako czujniki biomolekuł

Wykrywanie tioli w żywych komórkach jest trudnym i złożonym procesem. Zastosowanie w tym celu sond fluorescencyjnych wydaje się wysoce pożądane.

PRAWO - ORGANIZACJA - ZARZĄDZANIE

Bezstronność w działalności laboratoryjnej

W niniejszym artykule zostaną przedstawione rozwiązania mające na celu zapewnienie, że działalność laboratoryjna jest prowadzona w sposób bezstronny i jest zorganizowana oraz zarządzana w taki sposób, aby ochraniać bezstronność.

Badania wartości odżywczej – skąd się biorą informacje na opakowaniu

W analizach wartości odżywczych badania laboratoryjne są niezbędne – na etapie laboratoryjnym stosowane są różne techniki analityczne, od klasycznych technik wagowych, po zautomatyzowane urządzenia charakteryzujące się niejednokrotnie dużym stopniem skomplikowania.

FELIETON NIEDZICKIEGO

Młodzi naukowcy

Wszyscy wiemy, że w dorosłym życiu nie ma taryfy ulgowej. Owszem, tolerowana jest niestaranność w ubiorze, w zachowaniu lub mowie, ale tylko w przypadku prawdziwego geniusza. Musi to jednak być geniusz, który ma już wielkie osiągnięcia.

WYDARZENIA

VI Konferencja „Badania jakości wód i ścieków”

26-27 października 2023 r. w Cedzynie odbyła się VI edycja konferencji „Badania jakości wód i ścieków” zorganizowanej przez redakcję „Laboratorium – Przeglądu Ogólnopolskiego”.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij