Yersinia enterocolitica jest dla człowieka fakultatywnym patogenem wewnątrzkomórkowym. Dzięki czynnikom wirulencji takim jak adhezyna YadA czy białka Yops jest zdolna do przeżycia w komórkach eukariotycznych.

Posocznice będące następstwem przeniesienia pałeczek Y. enterocolitica podczas przetaczania krwi i/lub jej składników nie są zjawiskiem powszechnym. Wysoka śmiertelność wśród pacjentów z jersiniozą poprzetoczeniową wskazuje na ryzyko zakażenia biorców krwi lub jej składników pobranych od dawcy znajdującego się w okresie bezobjawowej bakteriemii przejściowej.

Artykuł autorstwa prof. Gabrieli Bugli-Płoskońskiej, dr Elżbiety Kalarus, mgr Katarzyny Miętki został opublikowany w wydaniu 5-6/2015 na str. 31-37.

Publikacja dostępna również w wersji anglojęzycznej.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij