W dniach 21-25 września br., w Gdańsku, odbył się 58. Ogólnopolski Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Hasło tegorocznej konferencji brzmiało: „Polska chemia w mieście wolności”.

W dniach 21-25 września br., w Gdańsku, odbył się 58. Ogólnopolski Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Hasło tegorocznej konferencji brzmiało: „Polska chemia w mieście wolności”. Było to jedno z największych tegorocznych wydarzeń w polskiej społeczności chemicznej, a znaczenie Zjazdu podkreśliła m.in. wizyta prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Uroczystość otwarcia Zjazdu miała miejsce 21 września w auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. W inauguracji Zjazdu uczestniczyli znamienici goście, a wśród nich Lech Wałęsa – laureat pokojowej Nagrody Nobla oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Wykład inauguracyjny Niezwykłe sekwencje aminokwasowe w domenach wiążących jony metali został wygłoszony przez prof. Henryka Kozłowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ceremonię uświetnił występ Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrygenturą prof. Marcina Tomczaka.

Wydarzenie zgromadziło ponad 1000 uczestników z polski i z zagranicy. Obrady naukowe odbywały się w 15 sekcjach: chemia nieorganiczna i bionieorganiczna, chemia koordynacyjna i supramolekularna, chemia organiczna i bioorganiczna, chemia polimerów i biopolimerów, chemia analityczna i środowiska, chemia fizyczna i kataliza, chemia medyczna i farmaceutyczna, elektrochemia, chemia teoretyczna i obliczeniowa, technologia i inżynieria procesowa oraz materiałowa, biotechnologia i chemia żywności, chemia morza i radiochemia, chemia i biochemia strukturalna, dydaktyka i historia chemii oraz forum młodych. Dodatkowo obyły się dwa mikrosympozja, jedno dotyczące chemii cukrów, oraz drugie: kalorymetria i analiza termiczna. Dnia 22 września, w ramach sekcji chemii fizycznej i katalizy miała miejsce sesja naukowa poświęcona  działalności prof. Jerzego Błażejowskiego, natomiast następnego dnia, podczas popołudniowych obrad sekcji chemii organicznej i bioorganicznej, odbyła się sesja naukowa poświęcona działalności prof. Osmana Achmatowicza. Ponadto podczas wydarzenia zaprezentowano 802 postery.

Zjazd, obok obrad naukowych, składał się z imprez towarzyszących takich jak m.in.: spektakl w teatrze muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni, koncert organowy w Katedrze Oliwskiej oraz bankiet zjazdowy w Ergo Arenie.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Lech Wałęsa, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Lena Kolarska-Bobińska, a także Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego. Przewodniczącym Komitetu Naukowego był prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik z Politechniki Gdańskiej, a przewodniczącym komitetu organizacyjnego prof. dr hab. inż. Lech Chmurzyński z Uniwersytetu Gdańskiego. Partnerem merytorycznym Zjazdu była firma LOTOS.

Na uwagę zasługuje fakt, że podczas Walnego Zgromadzenia Członków Polskiego Towarzystwa Chemicznego, dnia 21 września wybrano nowe władze na kadencję 2016-2018. Prezesem-Elektem został Pan prof. dr hab. Jerzy Błażejowski z Uniwersytetu Gdańskiego.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij