Wysoki poziom wygłaszanych referatów, przedstawiciele świata nauki z różnych krajów oraz duże zainteresowanie konferencją pokazują, że międzynarodowe spotkanie jest ważnym punktem polskiej analityki chemicznej.

Zgodnie z porozumieniem zawartym w 2014 r. pomiędzy prof. Rajmundem Michalskim, zastępcą dyrektora ds. naukowych Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu oraz prof. Bogusławem Buszewskim, kierownikiem Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki, Wydziału Chemii UMK w Toruniu oraz aktualnie przewodniczącym Komitetu Chemii Analitycznej PAN, tegoroczna konferencja poświęcona chromatografii jonowej i technikom pokrewnym odbyła się w Zabrzu w dniach 20-21 kwietnia. Było to drugie wspólne spotkanie mające na celu łączenie różnych środowisk oraz sponsorów, gdyż chromatografia jonowa jest jedna. Tegoroczna edycja obyła się we współpracy z firmą Metrohm Polska i A.G.A Analytical.

Po uroczystym otwarciu konferencji przez prof. Rajmunda Michalskiego została wręczona nagroda Komitetu Chemii Analitycznej PAN dla firmy A.G.A Anlytical, a także nagroda im. Edwarda Romanowskiego. W ramach konferencji zostały wygłoszone inspirujące referaty i komunikaty dotyczące podstaw teoretycznych chromatografii jonowej oraz metod pokrewnych i ich praktycznych zastosowań w analizie próbek ciekłych, stałych i gazowych. Konferencji towarzyszyła sesja posterowa oraz wystawa sprzętu i akcesoriów do chromatografii jonowej oraz odczynników chemicznych. Wzorem ubiegłych lat do rąk uczestników wydarzenia trafiła monografia pod redakcją prof. Rajmunda Michalskiego o rozszerzonym tytule „Chromatografia jonowa i techniki pokrewne 2016”. Pierwszego dnia, po części wykładowej, zgromadzeni udali się na wycieczkę do szybu Maciej w Zabrzu, a następnie na uroczystą kolację.

Dzięki tej inicjatywie obecni i przyszli użytkownicy chromatografów jonowych, w szczególności pracownicy jednostek naukowo-badawczych, uczelni wyższych, stacji uzdatniania wód oraz jednostek monitorujących stan środowiska mogli spotkać się w jednym miejscu.

Przyszłoroczna edycja odbędzie się w Toruniu, gdyż zgodnie z założeniami w lata parzyste konferencja obywa się w Zabrzu, w nieparzyste zaś naukowcy mają możliwość wymiany doświadczeń w mieście Mikołaja Kopernika. 

Sprawozdanie z XI Międzynarodowej Konferencji „Chromatografia Jonowa i techniki pokrewne 2016” autorstwa prof. Rajmunda Michalskiego zostanie opublikowane w wydaniu 7-8/2016 czasopisma „Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski”.

Aleksandra Garniewska

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij