W samo południe 18 czerwca 2016 roku, w auli Wydziału Chemii UW, po raz ostatni w tym roku szkolnym, spotkali się sympatycy chemii.
W samo południe 18 czerwca 2016 roku, w auli Wydziału Chemii UW, po raz ostatni w tym roku szkolnym, spotkali się sympatycy chemii. Na uroczystość rozdania nagród przyszli nie tylko laureaci 62. Olimpiady Chemicznej, ale także Ci, którzy nagrody odbierali wcześniej, a teraz reprezentują różne szacowne instytucje związane z chemią.
62. Olimpiada Chemiczna przeszła do historii, a następcy już zaczęli przygotowania do 63. Olimpiady Chemicznej. Jak przebiegała tegoroczna Olimpiada?
Przygotowania rozpoczęło 1114 uczniów szkół licealnych, ale byli wśród nich także nieliczni gimnazjaliści. Na początek trzeba było rozwiązać pięć zadań z różnych dziedzin chemii i rozwiązania przedstawić swojemu nauczycielowi, który, jeśli rozwiązania były poprawne, przesłał je do odpowiedniego Komitetu Okręgowego. Ten etap udało się pozytywnie zaliczyć 937 zawodnikom, którzy w sobotę w 15 miejscowościach, pod okiem specjalnych komisji, zmagali się z następnymi pięcioma zadaniami, które swą trudnością były porównywalne z tymi z etapu wstępnego. Jednak, w odróżnieniu od etapu wstępnego, czas na ich rozwiązanie był ograniczony do 5 godzin, a i na żadne pomoce (poza układem okresowym i kalkulatorem) nie można było liczyć.
Po sprawdzeniu zadań Komitet Główny ustalił próg kwalifikacji do etapu następnego (czyli II) na 52 punkty (58% możliwej do uzyskania punktacji). W dniu 29. grudnia opublikowano listę 380 osób które uzyskały zadawalający wynik i miało prawo startu dalej. Drugi etap był już trudniejszy, gdyż obejmował materiał sygnalizowany w zadaniach fakultatywnych w folderze, który przekraczał wiedzę przekazywaną w liceach ogólnokształcących. Ten etap poza zadaniami teoretycznymi wymagał od uczniów wykazania się umiejętnością praktycznego ustalenia składu jakościowego zarówno związków nieorganicznych jak i organicznych. Przystąpiło do niego 378 zawodników.
W tym roku, jak stwierdzili sami zawodnicy, zadania chociaż ciekawe nie były zbyt trudne. Konsekwencją tego faktu było to, że próg kwalifikujący do finału wynosił aż 90 punktów (69%) a finalistów było więcej niż w ubiegłym roku bo 101.
Finał, tak jak w ubiegłych latach, odbył się na Politechnice i Uniwersytecie w Warszawie. W piątek 1 kwietnia w godz. 1430 – 1930 zawodnicy mieli do wykonania analizę jakościową i ilościową. W sobotę 2 kwietnia w godz. 900 – 1400 do rozwiązania było kolejnych pięć zadań obliczeniowych. Po zjedzeniu obiadu w bufecie studenckim Wydziału Chemii UW finaliści rozjechali się do domów.
Na ogłoszenie wyników trzeba było poczekać do 13 kwietnia 2016 r. (http://www.olchem.edu.pl/). Po procedurze odwołań i zatwierdzeniu lista laureatów i wyróżnionych została ogłoszona 23 kwietnia.
Komitet Główny zaprosił: wszystkich laureatów, wyróżnionych, nauczycieli – opiekunów laureatów i wyróżnionych, dyrektorów szkół oraz gości, którzy wspierali organizację Olimpiady do Auli Wydziału Chemii UW na uroczystość wręczenia nagród na godz.1200 w dniu 18 czerwca. Przybyło ponad 130 osób, bo byli też niektórzy rodzice i przyjaciele nagradzanych. Podczas tej uroczystości została przedstawiona reprezentacja Polski na 48. Międzynarodową Olimpiadę Chemiczną.
Wanda Szelągowska
Kierownik Organizacyjny
Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej