8 czerwca 2016 r. w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich, obyła się konferencja dotycząca outsourcingu medycznych laboratoriów diagnostycznych w strukturach szpitala.

8 czerwca 2016 r. w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich obyła się konferencja Outsourcing Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych w strukturach szpitala – przyszłość, a może dawno oczekiwana przeszłość.

Konferencję otworzył prof. Bogdan Koczy, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej, który opowiadał o laboratorium medycznym w piekarskiej urazówce. Podczas spotkania dyskutowano o blaskach i cieniach outsourcingu medycznych laboratoriów diagnostycznych, aktualnych problemach i kosztach diagnostyki laboratoryjnej w Polsce oraz przydatności klinicznej diagnostyki laboratoryjnej w strukturach szpitala. Mówiono także, o tym, kiedy pomyłka w trakcie badania laboratoryjnego może być śmiertelnym zagrożeniem, czyli o nadzorze nad laboratoriami immunologii transfuzjologicznej. Wiceprezes Jaworskiego Centrum Medycznego wygłosił prelekcję na temat miejsca Medycznego Laboratorium Diagnostycznego w Systemie Ochrony Zdrowia. Na zakończenie swoją prezentację dotyczącą Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej jako inspiracji Naczelnego Kierownictwa szpitala przedstawiła mgr Dorota Skubała. Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny, który stanowił podsumowanie najważniejszych kwestii i skłonił do wyciągnięcia wniosków. Uczestnikami konferencji byli lekarze, diagności, eksperci oraz dyrektorzy szpitali.

Spotkanie organizowane było przez dr n. med. Elżbietę Rabsztyn, kierownika Zakładu Diagnostyki Obrazowej, która podczas swojego wystąpienia zaznaczyła:

- Outsourcing w diagnostyce laboratoryjnej w Polsce jest odbiciem w krzywym zwierciadle jego założeń. Uzyskanie dzięki niemu wysokiej jakości jest prawie niemożliwe. Trudno też mówić o podziale ryzyka. Zlecając badania na zewnątrz bierze się jeszcze dodatkowo na siebie ryzyko firmy, której to powierzamy i bierzemy za nią odpowiedzialność przed sądem - solidarnie w przypadku zaistnienia błędu medycznego.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij