Systemy wentylacji laboratoriów są systemami energochłonnymi i w wielu przypadkach mogą mieć decydujące znaczenie dla energooszczędności budynku oraz kosztów jego eksploatacji.

INFRASTRUKTURA I TECHNOLOGIE

Koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne budynków stanowią zwykle znaczący udział w budżecie firm i instytucji. Energooszczędność i efektywność ekonomiczną współcześnie projektowanych obiektów można osiągnąć tylko dzięki zaangażowaniu w proces projektowania wszystkich branż oraz inwestora i użytkowników. Jest to szczególnie istotne w przypadku laboratoriów, w których to wymagania technologii, ale również często wymagania samych użytkowników, mogą odgrywać znaczącą rolę dla wielkości projektowanych systemów wentylacji, które we współczesnym budownictwie mogą pochłaniać nawet do 90% całkowitej energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia.

W artykule przedstawiono charakterystykę systemów wentylacji laboratoriów oraz zwrócono uwagę na wpływ użytkowników i inwestora na ich koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

Publikacja autorstwa dr. inż. Łukasza Amanowicza, dr. inż. Michała Szymańskiego i dr. inż. Radosława Górzeńskiego z Instytutu Inżynierii Środowiska, Politechniki Poznańskiej dostępna jest na w numerze 9-10/2016 na str. 49-55.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij