Wpływ zamrażania na jakość i właściwości szczepionek zbadają chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu . Prace odbędą się w ramach grantu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Możliwość realizacji projektu stwarza wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt centralne laboratorium.

Toruńskie badania, które są częścią projektu realizowanego przez prof. Wiesława Kurzątkowskiego z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego (NIZP), rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Przedstawiciele WHO wizytowali już Centralne Laboratorium Wydziału Chemii UMK - Pracownię Analiz Instrumentalnych. W czwartek 12 stycznia w Toruniu spotkali się dr Umit Kartoglu i dr Isaac Gobina z Genewy, a także prof. Kurzątkowski z NIZP Państwowego Instytutu Higieny w Warszawie, który jest kierownikiem grantu.

"U nas wykonane będą badania metodą SEM-EDX, czyli skaningową mikroskopią elektronową z analizą pierwiastków. Czekamy obecnie na próbki szczepionki, ale ze względu na niskie temperatury jeszcze nie dotarły one do Warszawy. Będą pochodziły od kilku światowych producentów" - powiedział dr Grzegorz Trykowski z Wydziału Chemii UMK.

Do przeprowadzenia badań naukowcom posłuży skaningowy mikroskop elektronowy sprzężony z detektorem rentgenowskim. Wizyta przedstawicieli WHO była także okazją do rozmów dotyczących dalszych możliwości współpracy toruńskiej uczelni z tą organizacją.

"Po zakończeniu tego projektu mamy nadzieję na kolejne realizowane we współpracy z prof. Kurzątkowskim. Nie ukrywam, że dla nas, chemików ten projekt nie jest stworzony, natomiast problem do rozwiązania jest częściowo chemiczny, dlatego zostaliśmy do niego zaproszeni. To, że przedstawiciele WHO gościli u nas, jest typowe dla takich grantów. Mamy doświadczenia z ESA (Europejską Agencją Kosmiczną), dla której obecnie kończymy jeden projekt, a w lutym zaczynamy drugi. ESA i WHO mają podobne procedury" - dodał Trykowski.

W Pracowni Analiz Instrumentalnych naukowcy korzystają z aparatury służącej do badań struktury ciał stałych oraz jakościowej i ilościowej charakterystyki składu chemicznego ciał stałych i cieczy. Laboratorium wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt. Pracownicy jednostki specjalizują się w rozwijaniu doświadczalnych aspektów analizy jakościowej i ilościowej powierzchni ciał stałych.

"Nasze laboratorium wyposażone jest w tzw. dużą infrastrukturę badawczą do badań chemicznych, która daje wiele możliwości. Jesteśmy przygotowani na projekty interdyscyplinarne i takie realizujemy przynajmniej od 15 lat. Co roku składamy wnioski o uzupełnienie naszej aparatury" - zakończył Trykowski.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij