13 stycznia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego już po raz szósty odbyła się Noc Biologów.

Wydarzenie jest ogólnopolską akcją zrzeszającą osoby pasjonujące się naukami biologicznymi. W tym roku impreza odbyła się pod hasłem przewodnim „Życie na krawędzi”.

Święto biologów rozpoczęło się wykładem inauguracyjnym „Zwierzę na końcu języka”, który wygłosił literaturoznawca, prorektor ds. kształcenia i studentów UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek. Po oficjalnym otwarciu zgromadzeni mieli możliwość przekonania się jak wygląda życie naukowca i wzięcia udziału w interesujących wykładach, pokazach, czy laboratoriach, wśród których warto wymienić m.in. warsztaty „Nocne wędrówki elektronów”, podczas których uczestnicy zapoznali się z technikami przygotowania materiału do analizy w transmisyjnym mikroskopie elektronowym, pokaz „Na granicy laboratorium i kuchni”, gdzie zgromadzeni mogli zaznajomić się z technikami powszechnie stosowanymi w laboratoriach, które w ostatnim czasie szturmem wchodzą do kuchni na całym świecie, czy warsztaty „Na krawędzi magii i nauki”, podczas których uczestnicy mieli szansę zapoznać się z licznymi barwnymi reakcjami chemicznymi – zbadać odczyn chemiczny z pomocą wyciągów roślinnych (np. z czerwonej kapusty), przeprowadzić reakcję utleniania i redukcji z wykorzystaniem cukrów i barwników spożywczych, jak również sprawdzić, jak zachowują się liofilizowane drożdże pod wpływem wody utlenionej.

Ponadto uczestnicy mieli możliwość zbudowania kapsydu wirusa, helisy DNA czy modelu świecącego białka, dowiedzenia się jakim okiem widzi mucha oraz jak zbudowany jest ludzki włos, a także zobaczyć sekcję serca oraz oka.

Wydarzenie było niepowtarzalną okazją do zapoznania się z Pracownikami Wydziału, laboratoriami i ich wyposażeniem, a także z tematyką i wynikami prowadzonych na Wydziale badań.

Aleksandra Garniewska
fot. A. Garniewska

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij