Wytwarzanie biopaliw, kosmetyków, leków - do tego wszystkiego można wykorzystać algi, organizmy w większości samożywne, wodne i pełne składników odżywczych. Aparaturę do ich hodowli zbudowali studenci z Politechniki Warszawskiej.

Wytwarzanie biopaliw, kosmetyków, leków - do tego wszystkiego można wykorzystać algi, organizmy w większości samożywne, wodne i pełne składników odżywczych. Aparaturę do ich hodowli zbudowali studenci z Politechniki Warszawskiej. Właśnie zaczynają testy swojej instalacji.
 
Algi to inaczej glony, a więc grupa bardzo zróżnicowanych organizmów. Łączy je brak wykształconych tkanek, a w większości przypadków także samożywność i życie w środowisku wodnym. Algi zawierają wiele składników odżywczych, co sprawia, że wciąż szuka się ich kolejnych zastosowań.
 
Studenci Politechniki Warszawskiej z Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej zbudowali Aparaturę do Badania Metody Ciśnieniowej Hodowli Mikroalg o Zastosowaniu Przemysłowym. "Chcemy wykorzystać mikroalgi przede wszystkim do przetworzenia dwutlenku węgla po jego wcześniejszym odseparowaniu ze spalin, ale też do wytwarzania biomasy i kwasów tłuszczowych, które służą do produkcji biodiesla" – wyjaśnia koordynator projektu Michał Wojtalik. To jednak nie wszystkie zastosowania alg. Można z nich też wytwarzać kosmetyki i leki.
 
Studenci właśnie zaczynają testy swojej instalacji. Umożliwia ona prowadzenie hodowli mikroalg pod ciśnieniem do 10 barów oraz monitorowanie jej przebiegu (parametrów temperatury, ciśnienia oraz naświetlenia i pH). "Możliwe jest także pobieranie próbek do okresowego badania stężenia biomasy mikroorganizmów. Aparatura jest mobilna dzięki własnemu źródłu światła oraz gazu" - informuje Politechnika Warszawska. Wykorzystywane glony nie przyklejają się do ścianek naczyń i pojemników, w których się znajdują, dzięki czemu łatwiej prowadzić cały proces.
 
Glony hodowane przez studentów Politechniki Warszawskiej są szczególne. "Mamy wybrany jeden specjalny szczep, wyizolowany w Niemczech. Musimy te algi namnożyć, żeby potem zaszczepić je do reaktorów" - wyjaśnia Michał Wojtalik.
 
Pomysł, by hodować, a potem badać glony, narodził się dwa lata temu. Było to podczas praktyk, które w firmie Total odbywali członkowie Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej. "Wspólnie z kolegą mieliśmy tam prezentację o normach dotyczących zawartości biokomponentów w paliwach" – opowiada Michał Wojtalik. "Te progi zostały ustalone przez Unię Europejską" - dodaje.
 
Studenci dostrzegli w tym szansę. "Wprowadzenie unijnych przepisów oznacza bowiem, że zapotrzebowanie na biopaliwa będzie coraz większe. W końcu na rynku zacznie ich brakować. Młodzi badacze wymyślili więc technologię, która może rozwiązać problem" - wyjaśnia M. Wojtalik.
 
Twórcy aparatury do hodowli z PW wiedzą, że nie tylko oni pracują nad pozyskiwaniem z alg biopaliw i biokomponentów. Robią to także korporacje. Michał Wojtalik podkreśla jednak, że wielką siłą ich projektu jest interdyscyplinarny zespół. W grupie z PW pracują osoby mające zarówno wiedzę na temat technologii procesowych, jak i hodowli komórkowych.
 
"Będziemy chcieli wdrożyć nasz projekt w większej skali" – zapowiada Michał Wojtalik. "Chcielibyśmy współpracować z jakimś koncernem energetycznym i zbudować taką instalację w skali na przykład ćwierćtechnicznej, aby ostatecznie dowieść słuszności tego konceptu, ale nad tym będziemy pracować dopiero, kiedy uzyskamy pierwsze wyniki naszych badań" - dodaje.
 
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij