W artykule przedstawiono przykładowe wymagania, jakie powinno się stawiać energooszczędnym systemom wentylacji laboratoriów na przykładzie Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej.

W literaturze fachowej, poradnikach i w internecie można znaleźć wiele informacji o różnych systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) budynków. W znaczącej większości dotyczą one jednak budynków mieszkalnych lub biurowych. Budynki laboratoryjne, z racji realizowanych w nich procesów technologicznych oraz nadrzędnej konieczności zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkowania, należą do bardziej skomplikowanych. W praktyce inwestorzy stają przed trudnym wyborem technologii lub całkowicie zdają się na projektantów, licząc, że dobrany system będzie spełniał ich oczekiwania, a przy tym będzie tani w eksploatacji. Brak świadomości roli inwestora oraz znaczenia precyzyjnie postawionych wymagań sprawia, że powstające budynki często nie odpowiadają oczekiwaniom użytkowników lub ich potrzeby są spełnione przy zbyt dużych kosztach eksploatacji, co z kolei zniechęca ich do stosowania nowoczesnych, energooszczędnych technologii, niesłusznie uznawanych za nieopłacalne.

W artykule przedstawiono przykładowe wymagania, jakie powinno się stawiać energooszczędnym systemom wentylacji laboratoriów na przykładzie doświadczenia zdobytego podczas budowy Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej.

Zapraszamy do lektury! Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski, wydanie 3-4/2017, str. 14-18.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij