Setka młodych i zdolnych badaczy otrzyma stypendia od FNP - Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski

Najzdolniejsi młodzi naukowcy z całej Polski otrzymają roczne stypendia wynoszące 28 tys. zł. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła listę stu laureatów stypendium Start.

Najzdolniejsi młodzi naukowcy z całej Polski otrzymają roczne stypendia wynoszące 28 tys. zł. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła listę stu laureatów stypendium Start. Uroczystość wręczenia dyplomów odbędzie się 27 maja na Zamku Królewskim w Warszawie.

FNP przyzna w tym roku stypendium Start już po raz dwudziesty piąty. Łączna kwota, jaką fundacja przeznaczy na ten cel w 2017 r., wynosi blisko 3 mln złotych. W tym roku otrzyma je 100 młodych badaczy. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł.

Stypendium Start jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy przed trzydziestką reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jest to jednocześnie najdłużej realizowany program tej organizacji. Łącznie z tegorocznymi laureatami fundacja wsparła już ponad 2,8 tys. osób.

Jak poinformowała FNP w komunikacie prasowym, do konkursu zgłoszono w tym roku ponad 1,1 tys. wniosków. Dziedzinami najczęściej reprezentowanymi przez laureatów są nauki chemiczne i biologiczne (po 15 stypendystów) i nauki fizyczne (9 stypendystów). Średni wiek tegorocznych laureatów wynosi 28 lat, a 48 proc. nagrodzonych posiada stopień doktora.

Laureaci mogą przeznaczyć stypendia na dowolny cel. Zamierzeniem FNP jest: wsparcie finansowe młodych naukowców "w trudnych początkach kariery badawczej" oraz umożliwienie im pełnego poświęcenia się nauce".

W tym roku FNP przyznała wyróżnienia dla kandydatów, których osiągnięcia badawcze zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu. Głównym kryterium była wyjątkowo wysoka jakość dorobku naukowego kandydata. Otrzymali je Michał Jachura z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Mateusz Konczal z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Joanna Kułaga–Przymus z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ich stypendia zostaną podwyższone do 36 tys. zł ze środków uzyskanych przez FNP z wpłat 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych.

W ramach programu START przyznawane jest też Stypendium im. Barbary Skargi. Otrzymują je osoby, których badania wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce. Tegoroczną laureatką jest dr Hanna Wojewódka z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Będzie ona otrzymywała stypendium podwyższone do 36 tys. zł.

Stypendia START są przyznawane przez FNP od 1993 r. Do 2017 r. włącznie FNP przyznała ponad 3,4 tys. stypendiów na kwotę 75,5 mln zł. O stypendium mogą ubiegać się młodzi naukowcy do 30 r.ż. (lub starsi, jeżeli korzystają z regulaminowych możliwości przedłużenia). Dorobek kandydatów jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij