Artykuł poświęcony jest oznaczaniu Clostridium perfringens metodą filtracji membranowej zgodnie z PN-EN ISO 14189:2016-10.

Clostridium perfringens to trafiająca do wody wyłącznie w efekcie skażenia fekalnego bakteria, której przetrwalniki są oporne na rutynowo stosowane procesy dezynfekcji chemicznej oraz inne niekorzystne warunki środowiskowe. Z uwagi na to, że przetrwalniki Clostridium perfringens mają mniejsze rozmiary niż oocysty pierwotniaków (np. z rodzaju Cryptosporidium), ich brak w wodzie pozwala domniemywać, że jest ona wolna od oocyst. Wykrycie Clostridium perfringens w próbkach wody uzdatnionej powinno prowadzić do oceny skuteczności procesu filtracji.

Zapraszamy do zapoznania się z protokołem autorstwa dr. Tomasza Szprychy z Pracowni Mikrobiologicznej, Laboratorium Centralne - Badanie Wody, AQUA S.A., Bielsko-Biała.

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij