Nowy budynek Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest już gotowy do użytku, w październiku odbędą się w nim pierwsze zajęcia dydaktyczne.

Nowy budynek Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest już gotowy do użytku, w październiku odbędą się w nim pierwsze zajęcia dydaktyczne. Budynek jest ostatnią inwestycją realizowaną w ramach rządowego Programu Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

Budowa Wydziału Chemii rozpoczęła się w październiku 2013 roku, a zakończyła na wiosnę br.

„Od pierwszego października ruszamy tu ze wszystkimi zajęciami dydaktycznymi. Ten nowy budynek, to zupełnie inna jakość: teraz możemy tu równolegle prowadzić zajęcia dydaktyczne i badania, a cała infrastruktura jest przystosowana do badań XXI wieku, bo mamy bardzo nowoczesną aparaturę” - powiedział, 11 września, podczas prezentacji obiektu dziekan Wydziału Chemii UJ, prof. UJ Piotr Kuśtrowski.

W głównym bloku nowej siedziby znajduje się część dydaktyczna z biblioteką i czytelnią, sale seminaryjne, pomieszczenia do ćwiczeń laboratoryjnych dla studentów oraz pięć auli, z których największa może pomieścić 400 osób. W osobnym bloku znajdują się pracownie i laboratoria dla naukowców UJ, a w kolejnym pomieszczenia administracyjne i socjalne.

Całość składa się z siedmiu dwu-, trzy- i czterokondygnacyjnych segmentów, o łącznej powierzchni ok. 28 tys. m kw. i kubaturze 155 tys. m sześciennych. Na dachu budynku znajduje się ekologiczny ogród.

„To najlepszy obiekt wydziału chemii w Polsce, a zaryzykowałbym stwierdzenie, ze i w Europie, bo mamy powierzchnię dostosowaną do liczby naukowców, a budynek jest w pełni bezpieczny: mamy mnóstwo czujników i jesteśmy zabezpieczeni na każdą okoliczność” – powiedział Kuśtrowski.

Budynki zostały zaprojektowane ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami. „Kiedy powstawał projekt obiektu, wszyscy dziekani i pracownicy dydaktyczno-naukowi, którzy odbywali podróże zagraniczne, zbierali przy okazji dokumentacje i pytali o modele rozwiązań i instalacji, które się sprawdziły. Te obserwacje i uwagi wprowadzono i wykorzystano w projekcie i budowie Wydziału Chemii UJ” – mówił prof. Janusz Szklarzewicz, senior budowy, konsultant ze strony UJ.

„Na każdym etapie projektu i budowy ingerowaliśmy w prace, projektant wykonał go niejako pod nasze dyktando. Natomiast sama bryła budynku została zaprojektowana przez architekta” – zaznaczył prof. Piotr Kuśtrowski.

Prace związane z oddaniem do użytku nowej siedziby Wydziału Chemii UJ pochłonęły prawie 250 mln zł; około 35 mln zł uczelnia przeznaczyła z własnych środków na wyposażenie laboratoriów. Generalnym wykonawcą obiektu było konsorcjum firm Budimex oraz Mostostal Kraków, natomiast autorem projektu architektonicznego krakowska Agencja Projektowa Architektury Ekspo.

Dotychczasowa siedziba Wydziału Chemii UJ, mieściła się w budynku z roku 1955, na miasteczku studenckim, przy ul. Ingardena 3. Po wielu latach eksploatacji nie spełniała już standardów i wymogów do pracy dydaktyczno - naukowej.

Program Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego został ustanowiony przez Sejm RP w 2001 roku. Na jego realizację przeznaczono 962 mln zł, z czego środki z budżetu państwa sięgnęły ponad 940 mln zł. Oficjalne otwarcie budynku Wydziału planowane jest na maj 2018 roku i nastąpi podczas oficjalnej inauguracji całego nowego Campusu UJ.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Fot. Jacek Bednarczyk

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij