60. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego został zorganizowany we Wrocławiu 17-21 września. Patronat medialny nad Zjazdem objęło „Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski”.

Organizatorami jubileuszowego zjazdu były: Oddział Wrocławski PTChem, Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej, Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego.

Podczas uroczystej ceremonii otwarcia, która odbyła się 17 września w Auli im. Jana Pawła II Centrum Dydaktyczno-Naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego, przyznane zostały medale, nagrody i wyróżnienia PTChem za rok 2017. Medal im. Marii Skłodowskiej-Curie otrzymał prof. Krzysztof Palczewski z Case Western Reserve Uniwersity w Stanach Zjednoczonych, medal im. Jędrzeja Śniadeckiego – prof. Bogusław Buszewski z UMK w Toruniu, medal im. Wiktora Kemuli – prof. Henryk Matusiewicz z Politechniki Poznańskiej, medal im. Jana Zawidzkiego – prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej, medal im. Stanisława Kostaneckiego – prof. Piotr Kiełbasiński z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN z Łodzi, medal im. Bogusławy i Włodzimierza Trzebiatowskich – prof. Henryk Kozłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Medale okolicznościowe otrzymali: prof. Henryk Koroniak z UAM w Poznaniu, dr hab. Robert Pietrzak, prof. nadzw. UAM, prof. Florian Pruchnik z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Guy Salvesen z Sanford Burnham Medical Research Institute w Stanach Zjednoczonych oraz prof. Norbert Sewald.

W czasie pięciu dni uczestnicy 60. Zjazdu PTChem mieli okazję wysłuchać wielu wykładów plenarnych wygłoszonych przez wybitnych naukowców z Polski, ale również ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady, Niemiec, Francji. Prelekcje były wygłaszane w ramach sekcji: chemii organicznej i bioorganicznej, chemii nieorganicznej i bionieorganicznej, chemii koordynacyjnej, metaloorganicznej i supramolekularnej, polimerów i biopolimerów, technologii chemicznej, chemii fizycznej i elektrochemii, chemii teoretycznej i obliczeniowej, katalizy i chemii powierzchni, chemii analitycznej i środowiskowej, chemii medycznej i farmaceutycznej, chemii strukturalnej i krystalografii, biotechnologii i chemii żywności, nanomateriałów i chemii materiałowej czy chemii biologicznej.

Ciekawym wydarzeniem zorganizowanym podczas Zjazdu była dyskusja panelowa Badania naukowe
a innowacje gospodarcze moderowana przez prof. Kazimierę Wilk i prof. Pawła Kafarskiego. Wzięli w niej udział: prof. Maciej Chorowski – dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Antoni Morawski – prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, prof. Andrzej Trochimczuk – prorektor ds. Badań Naukowych i Umiędzynarodowienia z Politechniki Wrocławskiej, a także Marek Winkowski – prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Podczas posiedzenia Zarządu Głównego PTChem podjęta została decyzja o przyszłorocznym Zjeździe. Odbędzie się on 17-21 września w Krakowie.

Paulina Prencel
fot. P. Prencel/ A. Garniewska

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij