Konferencja odbyła się 9-10 marca w Łodzi. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Medyczne Centrum Naukowo-Diagnostyczne BB-Med oraz firmę Roche. Patronat medialny nad konferencją objęło czasopismo „Laboratorium Medyczne”.

Zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się zarówno lekarze klinicyści, jak i diagności laboratoryjni, powitali organizatorzy – dr Brygida Beck (BB-Med) oraz Rafał Stachurek (Roche). Zwrócili oni jednocześnie uwagę, że dobra współpraca pomiędzy reprezentantami ww. specjalności jest niezbędna, a tego typu wydarzenie powinno rozpocząć cykl konferencji, podczas których ginekolodzy, neonatolodzy czy inni klinicyści wymieniają się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami z diagnostami laboratoryjnymi.
Moderatorem konferencji był dr hab. n. med. Sebastian Kwiatkowski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który wygłosił również dwie prelekcje: pierwszą poświęconą preeklampsji, IUGR oraz patologiom łożyskowym związanym z zaburzeniami markerów angiogenezy i kolejną na temat wykorzystania oznaczenia stężeń PLGF i sFlt-1 w praktyce klinicznej. Podczas konferencji omówione zostały także zagadnienia związane z opieką nad ciężarną z grup ryzyka rozwoju preeklamsji (dr hab. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM), wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu (prof. Mariola Ropacka-Lesiak z Kliniki Perinatologii i Ginekologii, UM w Poznaniu) oraz nadciśnieniem tętniczym w ciąży (dr hab. n. med. Karolina Sieroń z Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej ŚUM). To ostatnie wystąpienie zostało wzbogacone prelekcją na temat kontroli ciśnienia w ciąży – dr n. med. Mateusz Zamłyński z Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej ŚUM zwracał uwagę na objawy, których nie należy ignorować oraz najczęściej popełniane podczas pomiarów błędy. Punkt widzenia neonatologa oraz konieczność współpracy lekarzy tej specjalizacji z ginekologami zaakcentowała dr hab. n. med. Barbara Królak-Olejnik z Katedry i Kliniki Neonatologii UM we Wrocławiu, natomiast o niepodważalnej roli aktywności fizycznej w ciąży, która ma bardzo dobry wpływ zarówno na matkę, jak i dziecko mówił prof. Kazimierz Ciechanowski z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. O tym, jak ważna jest dla procesu diagnostycznego pacjenta współpraca pomiędzy diagnostą laboratoryjnym a lekarzem klinicystą oraz o szczegółach tej współpracy mówiła dr Brygida Beck.
W jaki sposób kompleksowo dbać o zdrowie kobiety? Szerokie spojrzenie w tym zakresie zaprezentowali uczestnikom konferencji przedstawiciele firmy Roche, podkreślając jak bardzo istotna jest rola badań laboratoryjnych, jak również przedstawiając najnowsze rozwiązania oferowane przez firmę, tj. zastosowanie nieinwazyjnego testu prenatalnego HARMONY oraz nowoczesną diagnostykę zakażeń HPV.
O tym, jak potrzebne są w środowisku medycznym tego typu spotkania świadczą zapewne żywiołowe dyskusji, polemiki i komentarze, które moderator miał okazję prowadzić po każdej z przedstawionych prelekcji.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij