22 marca 2013 r. powstało Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, które jest ośrodkiem naukowo-badawczym zlokalizowanym na uniwersyteckim kampusie „Ochota”. W tym roku świętowaliśmy 5-lecie jego działalności.

Wyzwania, jakie stoją przed nami coraz częściej wymagają działań interdyscyplinarnych. Często narzekamy na nasze narodowe przywary, a w kwestii nauki podkreślamy, że najlepsze polskie uczelnie znajdują się dopiero pod koniec pierwszej 500-tki w światowych rankingach. Tak, to prawda, ale oznacza to tylko, tyle, że najwyższa pora, aby wziąć się do roboty i próbować zmienić tę sytuację. I takie działania podjęto na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie dokładnie 22 marca 2013 r. powstało Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, które jest ośrodkiem naukowo-badawczym zlokalizowanym na uniwersyteckim kampusie „Ochota”. Jego celem jest prowadzenia zaawansowanych badań o dużym znaczeniu naukowym, których wyniki są wykorzystywane do rozwoju nowych technologii w zakresie energetyki, analityki, farmaceutyków, medycyny, biotechnologii, nowych materiałów oraz ochrony środowiska i dziedzictwa cywilizacyjnego. Powstanie CNBCh UW wpisało się w program modernizacji i rozbudowy infrastruktury wydziałów nauk przyrodniczych na kampusie „Ochota”. Jest to międzywydziałowa jednostka organizacyjna pełniąca funkcję platformy badawczej umożliwiająca współpracę naukowców z wydziałów Biologii i Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dzięki wsparciu środków z funduszy unijnych Centrum jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Europie i  skupia najzdolniejszych młodych naukowców oraz doświadczoną kadrę naukową. Ponadto posiada znakomitą aparaturę badawczą, a całością kieruje prof. Ewa Bulska. To na jej zaproszenie miałem zaszczyt wziąć udział w jubileuszu 5-lecia Centrum. Jak podkreślano podczas uroczystości 5-lat to zaledwie okres przedszkolny, ale już można wskazać na liczne osiągnięcia i sukcesy. Spotkanie w Warszawie uświetnił wykładem światowej sławy chemik - prof. Jörgen Feldman z Uniwersytetu w Aberdeen z Wielkiej Brytanii. Ten znakomity wykład dotyczył nowych metodyk analiz specjacyjnych arsenu i rtęci w ryżu i tkankach wielorybów, które pomagają zrozumieć procesy zachodzące w biologii i nauce o środowisku.

Co ważne Centrum jest dostępne także dla wszystkich zainteresowanych, w tym dzieci i młodzieży. To dla nich w sobotę 24 marca zorganizowano tam warsztaty dla dzieci z budowy zabawek mechanicznych, pokaz roślin mięsożernych, pokazy w ciemności „Chemia światła”, piaskownicę chemiczna. Można było także obejrzeć film „Maria Skłodowska-Curie” i odwiedzić pokój zagadek „50 twarzy Darwina”.

Gratulujemy jubileuszu i życzymy kolejnych pełnych wyzwań i sukcesów lat działalności!!!

Rajmund Michalski

fot. R. Michalski

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij