Podczas jubileuszowych 20. Targów EuroLab oraz 7. Targów CrimeLab uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertami 172 wystawców z 19 krajów oraz wysłuchać interesujących wystąpień w ramach konferencji i seminariów.

Podczas jubileuszowych 20. Targów EuroLab oraz 7. Targów CrimeLab uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertami 172 wystawców z 19 krajów, wysłuchać interesujących wystąpień w ramach konferencji i seminariów, a także zobaczyć wzorcowe laboratorium „CleanLab”.

Podczas trwających trzy dni targów (14-16 marca) Centrum Targowo-Konferencyjne przy ul. Marsa tętniło życiem. 6000 osób odwiedziło stoiska wystawców i wzięło udział w licznych konferencjach, prezentacjach i wykładach. Targi EuroLab i Crimelab to największe tego typu wydarzenie w Polsce, o ugruntowanej pozycji, z bogatą tradycją, ale jednocześnie ciągle zmieniające się pod kątem potrzeb wystawców i całej branży. To połączenie nauki i biznesu, miejsce, gdzie teoria spotyka się z praktyką, czego efekty widoczne są chociażby podczas kolejnych targowych spotkań. Nie inaczej było również w tym roku.

Gala otwarcia
W uroczystym otwarciu 20. Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab i 7. Międzynarodowych Targów Technik Kryminalistycznej CrimeLab wzięło udział wielu znamienitych gości. Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk Paweł Rowiński, w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju nauki polskiej i światowej, związanych ze społeczną rolą nauki, wręczył prezes MT Targi Polska Urszuli Potędze, medal Polskiej Akademii Nauk, stwierdzając: „To więcej niż tylko targi”. Zebrani mogli też zobaczyć, jak wyglądała pierwsza polska norma. Jej oprawioną kopię przekazał prezes Urszuli Potędze, z podziękowaniami za wieloletnią współpracę, Tomasz Schweitzer, prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Z okazji 20-lecia podziękowania wręczono współtwórcom pierwszych edycji targów, wystawcom, instytucjom oraz osobom, wspierającym targi przez te wszystkie lata. Statuetkę Grand Prix za wieloletnią współpracę merytoryczną odebrała, w imieniu premiera Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jego doradca Renata Janik.

Imponująca oferta wystawców
Podczas tegorocznej edycji targów zaprezentowało się 172 wystawców, którzy zadbali o różnorodność i atrakcyjność swoich ekspozycji. Na stoiskach można było nie tylko porozmawiać z przedstawicielami poszczególnych firm, ale także, a może przede wszystkim, zapoznać się z oferowanymi produktami. Imponujące oferty wystawców obejmowały najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie aparatury analitycznej, kontrolnej i pomiarowej, sprzętu laboratoryjnego, kompleksowego wyposażenia laboratoriów, w tym naczyń i szkła laboratoryjnego, mebli, biochemikaliów, odczynników chemicznych, odzieży ochronnej oraz akcesoriów zapewniających bezpieczeństwo pracy i systemów informatycznych, wspomagających działania laboratoriów.
Wzorcowe laboratorium pokazano w tym roku pod hasłem „CleanLab”. Wybudowane laboratorium, ze śluzą, szatnią i pokojem pracy laborantów budziło duże zainteresowanie zwiedzających.

Konferencje, seminaria, warsztaty
Jak co roku organizatorzy zatroszczyli się o niezwykle urozmaicony program wydarzeń towarzyszących. Nie sposób objąć całej oprawy merytorycznej targów.
W tym roku tematem wiodącym był Clean Room. Poświęcono mu konferencję „Clean room – budowa, wyposażenie, obsługa – wszystko co musisz wiedzieć o strefach kontrolowanych”, warsztaty „Praktyczne aspekty pracy w Clean Room – personel, materiały, higiena” prowadzone przez Patrycję Sitek z CR Consulting oraz pokaz interaktywny „Jak zaprojektować, zbudować, wyposażyć i zapewnić funkcjonowanie Clean Room bez problemów” . Polskie Centrum Akredytacji zorganizowało konferencję „Wdrażamy nowe wymagania normy ISO/IEC 17025 w działalności laboratorium”, która dotyczyła przede wszystkim „ podejścia opartego na analizie ryzyka w działaniach laboratorium oraz stwierdzenia zgodności z wyspecyfikowanymi wymaganiami. Podobnie jak konferencja PCA również cykl wykładów „Problemy Laboratoriów” zorganizowany przez Klub POLLAB oraz Polski Komitet Normalizacyjny przyciągnął tłumy uczestników. Ważnym elementem programu były również zagadnienia diagnostyki medycznej i laboratoryjnej. Poświęcono im m.in. konferencje: „Point-of-Care (PoC) – nowoczesna diagnostyka medyczna z punktu widzenia inżyniera” oraz „Diagnostyka laboratoryjna – czego jest za mało”.

Najlepsi z najlepszych
Już tradycyjnie wiele emocji przyniosły rozstrzygnięcia targowych konkursów. Grand Prix Prezesa Polskiej Akademii Nauk zdobyła firma Bruker Polska Sp. z o.o. za „Podręczny spektrometr Raman – BRAVO”. Wyróżnienie w konkursie trafiło do LGC Standards Sp. z o.o. W konkursie na najlepszą ofertę 20. EuroLab laureatów wyłoniono w czterech kategoriach, ocenianych przez niezależne komisje konkursowe, w skład których wchodzili przedstawiciele środowisk naukowych. W kategorii „Laboratoryjna aparatura pomiarowa” nagrodę otrzymała firma RADWAG Wagi Elektroniczne Witold Lewandowski za „Mikrowagę XA4”. W kategorii „Wyposażenie laboratorium” nagroda przypadła firmie RENGGLI Systemy Mebli Laboratoryjnych za „Uniwersalne stoły do pracy laboratoryjnej serii RLT MOTION”. Kolejną kategorią ocenianą przez jury było „Wyposażenie medycznego laboratorium diagnostycznego”. Tutaj bezkonkurencyjna okazała się firma Delta Optical G. Matosek, H. Matosek Sp.j., którą nagrodzono za „Mikroskop Delta Optical ProteOne”. I wreszcie w kategorii „Wyposażenie laboratorium Clean Room” nagrodzono firmę RENGGLI Systemy Mebli Laboratoryjnych za „System zabudowy modułowej RLModule”. Rozstrzygnięto również Konkurs MT Targi Polska S.A. na najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko targowe „Moździerz 2018”, którego laureatem została firma Th.Geyer Polska Sp. z o.o., a wyróżniono firmy Eppendorf Poland Sp. z o.o. i Erlab DFS SAS.

Do zobaczenia w PKiN
W przyszłym roku Targi EuroLab wracają do korzeni i odbędą się 13-15 marca w Pałacu Kultury i Nauki. Do zobaczenia w sercu Warszawy.

Na podstawie informacji prasowej przygotowała Aleksandra Garniewska

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij