XII konferencja na temat teorii i zastosowań chromatografii jonowej i technik pokrewnych odbyła się 17-18 kwietnia w Zabrzu.

W czasach, kiedy liczba konferencji nie zawsze idzie w parze z ich merytoryczną jakością, zorganizowanie bezpłatnej dla uczestników, ale wartościowej konferencji naukowej gromadzącej ponad 120 uczestników z Polski i kilkunastu krajów świata nie jest łatwe, ale możliwe. Dowodem tego jest zorganizowana po raz dwunasty konferencja na temat teorii i zastosowań chromatografii jonowej i technik pokrewnych, która odbyła się 17-18 kwietnia w Zabrzu.

Wzięło w niej udział liczne grono ekspertów i adeptów chromatografii jonowej, którzy, na co dzień w swoich laboratoriach zajmują się tą metodą separacyjną, jak i technikami pokrewnymi. Wśród prelegentów były takie naukowe znakomitości jak m.in. prof. Bogusław Buszewski (przewodniczący KChA, Wydział Chemii UMK w Toruniu), prof. Rajmund S. Dybczyński (Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie), prof. Rosa M. Alonso (University of the Basque Country w Bilbao) czy znany wszystkim zajmującymi się chromatografią jonową - prof. Joachim Weiss z Leopold-Franzens University w Innsbrucku oraz reprezentujący firmę Thermo Fisher Scientific.

W każdej korporacji rządzą określone reguły, a w przypadku chemii analitycznej do ważnego wydarzenia należą nagrody przyznawanie przez Komitet Chemii Analitycznej PAN. Nagrodę (za 2017 r.) im. Edwarda Romanowskiego– znakomitego sportowca, uczestnika m.in. letniej Olimpiady w Tokio w 1964 r., a także założyciela firmy AGA Analytical, którą obecnie kieruje jego córka – Agnieszka Bielińska, przyznano dla dr. Pawła Nowaka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Laureat wygłosił znakomity wykład zatytułowany „Odkrywanie i badanie analitycznego potencjału elektroforezy kapilarnej jako wszechstronnej techniki rozdzielania i charakterystyki biomolekuł”.

Formuła konferencji niezmienna od 13 lat jest możliwa dzięki wsparciu sponsorów, którzy pomimo różnych interesów biznesowych po raz kolejny pojawili się razem w Zabrzu, za co im serdecznie dziękuję. Były to czołowe firmy na polskim rynku, oferujące sprzęt i akcesoria nie tylko do chromatografii jonowej: Metrohm Polska, AGA Analytical i Shim-Pol. Podczas konferencji wygłoszono 11 wykładów, 8 komunikatów i przedstawiono 22 prace posterowe. Te ostatnie zostały nagrodzone zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej sesji posterowej.

Tradycją konferencji w Zabrzu jest pokazywanie tego co na Górnym Śląsku najciekawsze i związane z historią tego regionu. I tak wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci uczestników konferencji, była wycieczka do szybu Królowa Luiza i zwiedzanie dopiero co udostępnionej dla turystów sztolni, a także uroczysta kolacja w szybie Carnall okraszona występem orkiestry górniczej w strojach galowych.

Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu konferencji bardzo dziękuję, a w marcu 2019 r. zapraszam do Torunia i za dwa lata ponownie do Zabrza.

Rajmund Michalski
fot. A. Garniewska

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij