W styczniu 2020 r. ma być gotowe Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, czyli białostockie centrum nauki. Inwestycję za 25,4 mln zł zrealizuje Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

W styczniu 2020 r. ma być gotowe Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, czyli białostockie centrum nauki. Inwestycję za 25,4 mln zł zrealizuje Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, a wykona wybrana w przetargu firma - spółka Trias Avi z Warszawy.

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy będzie pierwszym w regionie oraz jednym z największych i najnowocześniejszych centrów nauki w kraju - poinformowali 12 lipca podczas podpisania umowy o budowie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPN-T) Anna Daszuta-Zalewska i prezes firmy Trias Avi Zbigniew Klonowski.

Urząd Miasta w Białymstoku poinformował, że Laboratorium jest dofinansowane 17 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, a łączna wartość przedsięwzięcia to 25,4 mln zł.

Laboratorium powstanie w pomieszczeniach pod trybunami stadionu miejskiego w Białymstoku. Wybrana w przetargu firma zaprojektuje centrum, wykona prace budowlane, dostarczy i zamontuje ekspozycje. Laboratorium będzie zajmowało 3,2 tys. m kw.

"Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy tworzymy z myślą o wszystkich zainteresowanych światem nauki i techniki" - powiedział podczas konferencji prezydent Białegostoku. "Chcemy, aby przyciągało całe rodziny, by wspólnie odkrywały pasję do wynalazków, nauki i eksperymentów. Będzie to kolejne w naszym mieście ciekawe miejsce do odwiedzania przez turystów" - dodał.

Wybrana w przetargu firma - spółka Trias Avi z Warszawy - była jedyną, która się do niego zgłosiła. Zaproponowała cenę prawie 24,3 mln zł. Oferta spełniła wymagane szczegółowe kryteria. Prezes Klonowski zapewniał, że firma podoła powierzonemu jej zadaniu, ponieważ ma duże doświadczenie w projektowaniu instalacji multimedialnych i audiowizualnych. "Na swoim koncie mamy zrealizowane inwestycje m.in. dla Muzeum Narodowego, Muzeum Warszawy czy Muzeum Wojska Polskiego. Zrealizowaliśmy m.in. wystawę główną Baza Mars#17 w budynku Centrum Popularyzacji Kosmosu - Planetarium Toruń czy multimedialną aranżację Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie" - poinformował Klonowski.

"Wszyscy odwiedzający białostockie laboratorium będą mogli eksperymentować i uczyć się poprzez zabawę. Centrum nauki ma zachęcić do zgłębiania wiedzy oraz rozbudzać zainteresowania naukami ścisłymi poprzez m.in. indywidualne doświadczenia, gry zespołowe oraz zajęcia laboratoryjne prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii" - podkreśliła Daszuta-Zalewska.

W centrum powstaną dwie strefy: dla młodszych dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych. Zwiedzający znajdą w nich kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych i cztery laboratoria tematyczne.

Białostocki magistrat poinformował, że do końca grudnia br. ma zostać wykonany projekt technologiczny i budowlany laboratorium. Kolejnym etapem będzie wykonanie strefy małego odkrywcy, na co wykonawca ma rok.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij