26-28 października w Przysieku k/Torunia odbyła się konferencja naukowa "Metabolomics Circle".

Konferencje naukowe, których mam wrażenie jest coraz więcej, (co niekonieczne przekłada się na ich jakość) dotyczą różnych zagadnień, gromadzą różnych uczestników i mają miejsce w różnych mniej lub bardziej atrakcyjnych miejscach. Tak, czy inaczej najważniejsza powinna być część merytoryczna, ale i organizacja ma znaczenie dla jej sukcesu lub porażki. Jak powiedział przewodniczący konferencji „Metabolomics Circle 2018” prof. Bogusław Buszewski, celem tej o której piszę w niniejszym sprawozdaniu było przede wszystkim spotkanie i wymiana doświadczeń pomiędzy znanymi specjalistami i młodymi adeptami szybko rozwijającej się metabolomiki i metod pokrewnych. Metabolomika wraz z proteomiką, transkryptomiką i genomiką zajmuje się badaniami złożonych oddziaływań zachodzących w systemach biologicznych, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie pełniejszego obrazu funkcjonowania organizmów żywych. Oznaczanie substancji organicznych i nieorganicznych, szczególnie w próbkach o złożonej matrycy wymaga stosowania złożonych metod i technik analitycznych. Najnowsze trendy w tym zakresie dotyczą technik łączonych, w których metody separacyjne łączone są z różnymi metodami detekcji, najczęściej spektroskopowymi. Znajdują one zastosowania przede wszystkim w badaniach klinicznych, biochemicznych, czy w kontroli jakości produktów żywnościowych. Poza wykładami wybitnych specjalistów z Polski i z zagranicy (uczestnicy z kilkunastu krajów, w tym Brazylii, Turcji, Niemiec, Włoch) miała miejsce nowatorska w formie sesja e-posterowa, podczas której młodzi uczestnicy nie wywieszali anonimowo swoich posterów, lecz przedstawiali je w formie prezentacji elektronicznej (3 minuty + 2 minuty na dyskusję). Ponadto odbył się 1,5 godzinny (!!!) panel dyskusyjny zatytułowany „Science-Business-Enterprise”. I ten cel w pełni udało się zrealizować, o czym świadczy także bogaty program konferencji, z którym warto się zapoznać http://www.chem.uni.torun.pl/~pinez/metabolomics.html

Program konferencji (wykłady i sesja e-posterowa); pięknie zlokalizowany hotel Daglezja (były browar…) oraz część „artystyczna” (taneczny bankiet pierwszego dnia i grill drugiego) sprzyjały integracji uczestników i bezpośrednim kontaktom profesorów z młodymi adeptami nauki. Co ważne – uczestnictwo w specjalistycznych konferencjach często powoduje, że spotykamy wciąż te same osoby, te same tematy prezentacji, a w przypadku metabolomiki - nauki dynamicznie się rozwijającej i wybitnie interdyscyplinarnej mięliśmy niepowtarzalną okazję otrzymać zupełnie nowe impulsy twórcze i mnóstwo inspiracji. Organizatorom tej znakomitej konferencji, licznym sponsorom i patronom, a także jej uczestnikom (w zdecydowanej większości osobiście prezentujących swoje dokonania naukowe) gratuluję poziomu i innowacyjności, które powinny wyznaczać nowe trendy w tego rodzaju spotkaniach.

Rajmund Michalski
Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN, Zabrze

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij