Zwycięzcą VIII edycji konkursu Złoty Medal Chemii został Hubert Jóźwiak, absolwent UMK w Toruniu. Młody badacz otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. złotych. Konkurs jest organizowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN we współpracy z firmą DuPont.

Złoty Medal Chemii to konkurs, w którym nagradzane są prace licencjackie lub inżynierskie dotyczące chemii oraz jej pogranicza z fizyką i biologią. Do tegorocznej edycji zgłoszono 60 prac z 15 uczelni. 15 najlepszych zostało zakwalifikowanych do II etapu, w którym autorzy zaprezentowali przed komisją konkursową wyniki przeprowadzonych przez siebie badań. Prezentacje finalistów były podstawą do wyboru laureatów.

- Czujemy ogromną satysfakcję, że już po raz ósmy możemy wyodrębnić i promować najzdolniejszych młodych naukowców zajmujących się chemią. Jesteśmy przekonani, że przed laureatami jeszcze wiele sukcesów, a w niedługiej przyszłości będą wyróżniającymi się pracownikami naukowo-badawczymi w instytutach PAN i na wyższych uczelniach – powiedział prof. dr hab. Marcin Opałło, dyrektor IChF PAN.

Zdobywcą głównej nagrody, czyli złotego medalu oraz 10 tys. złotych, został Hubert Jóźwiak, absolwent Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu. Młody badacz zwycięstwo wywalczył dzięki pracy pt. „Ab initio calculations of quantum scattering and generalized spectroscopic cross section”. Dodatkowo został on także laureatem nagrody finalistów, czyli wyróżnienia przyznawanego przez pozostałych uczestników konkursu.

Srebrny Medal oraz 5 tys. złotych trafiły do Martyny Tupikowskiej, absolwentki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego za pracę pt. „Samoorganizacja ciekłokrystalicznych nanocząstek w układy helikalne”. Na trzecim miejscu znalazł się Maciej Pilch z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki. Jego praca pt. „Badanie wpływu ciśnienia na charakterystykę emisji molekularnych sensorów luminescencyjnych w polimerowych materiałach powłokowych” przyczyniła się do zdobycia brązowego medalu oraz nagrody pieniężnej w wysokości 2,5 tys. złotych.

W konkursie przyznano również cztery wyróżnienia po tysiąc złotych każde. Zdobyli je: Piotr Tobiasz, Karolina Walas, Dominik Zdybał oraz Mikołaj Żychowicz. Po raz kolejny firma DuPont nagrodziła także prace związane z obszarem jej działalności, czyli biotechnologią przemysłową oraz materiałami zaawansowanymi. Nagrody w kwocie 2 tys. złotych otrzymali: Wiktoria Dołębska, Dominik Zdybał i Mikołaj Żychowicz. Wszyscy finaliści zyskali także możliwość odbycia stażu naukowego w IChF PAN i zrealizowania projektów badawczych w laboratoriach instytutu.

- Poprzez organizację konkursu Złoty Medal Chemii chcemy wspierać młodych badaczy na starcie ich kariery naukowej. Z przyjemnością inwestujemy w ich rozwój, ponieważ wierzymy, że staną się oni przyszłością polskiej nauki i branży chemicznej – powiedział Grzegorz Łaszczyk, Dyrektor Finansowy, Członek Zarządu DuPont Poland. 

Nad przedsięwzięciem honorowy patronat sprawują: prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz prof. dr hab. Bogusław Buszewski, prezes Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk.

- Z dużą przyjemnością i satysfakcją organizujemy ten konkurs. Jest to już ósma edycja, a konkurs ciągle zwiększa swoją popularność. Dowodem jest rosnąca w ostatnich latach liczba zgłoszeń, w tym roku aż sześćdziesiąt. Nas to cieszy, jednak dla uczestników wiąże się z rywalizacją na wysokim poziomie. Życzymy wszystkim uczestnikom dalszych sukcesów – powiedział prof. dr hab. inż. Robert Nowakowski, koordynator konkursu.

Nabór zgłoszeń do IX edycji Złotego Medalu Chemii rozpocznie się w czerwcu 2019 r. Szczegóły dotyczące konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin są dostępne na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij