Wymiana wiedzy, realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, działania dotyczące przygotowania studentów do zmieniającego się rynku pracy – to główne przesłanki umowy o współpracy, którą podpisały Politechnika Łódzka i firma Apator.

Zdaniem prezesa zarządu spółki Apator Mirosława Klepackiego, transfer wiedzy i kooperacja między środowiskiem naukowym i biznesem będzie służyć przedsiębiorstwu. Liczy też, że wzbogaci także środowisko nauki. "Może stać się dla nas wszystkich dodatkowym impulsem do rozwoju nowych technologii i produktów" - dodał.

Rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka zwróciła uwagę, że Apator to międzynarodowa grupa kapitałowa producentów urządzeń i systemów pomiarowych, a także dostawców rozwiązań do automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej. Przypomniała, że Politechnika Łódzka (PŁ) ma bliskie relacje z jedną ze spółek Grupy – Apator Elkomtech.

"W tym roku postanowiliśmy sformalizować nasze kontakty, podpisując umowę partnerską. Szczególną uwagę przywiązujemy do wzajemnego zobowiązania się do prowadzenia wspólnych projektów naukowo–badawczych. Jest to istotne w kontekście nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i tworzenia skutecznych mechanizmów transferu technologii z uczelni" – podkreślił rektor PŁ prof. Sławomir Wiak.

Jego zdaniem Apator dysponuje dużym doświadczeniem w branży energetycznej oraz wykwalifikowaną kadrą konstruktorów, programistów i technologów. Może to stanowić dla Politechniki Łódzkiej solidną bazę do "inicjowania nowych prac badawczych zorientowanych na aktualne potrzeby sektora energetycznego" oraz wykonywania cennych dla tego rynku analiz i ekspertyz.

Rektor zwrócił uwagę, że z kolei Politechnika Łódzka, dysponująca dostępem do najnowszej wiedzy i technologii, posiadająca silne zaplecze badawcze, może stanowić dla przedsiębiorstwa cenne źródło wiedzy i inspiracji dla innowacji.

"W Politechnice Łódzkiej przy Centrum Współpracy z Gospodarką, Innowacji i Transferu Technologii powstaje Inkubator Przedsiębiorczości Akademickiej, którego ważnym partnerem, mamy nadzieję, stanie się spółka Apator" – mówił rektor.

Apator i Politechnika Łódzka liczą, że wśród studentów i absolwentów uczelni spółki Grupy pozyskają nowych pracowników. "Dla studentów Politechniki Łódzkiej współpraca z Grupą Apator, wdrażającą nowoczesne rozwiązania i produkty, może być doskonałą okazją do zdobycia cennej wiedzy i doświadczenia, a także niezbędnych kwalifikacji i cennych na rynku kompetencji" - podsumował Klepacki.

Grupa Apator to dostawca urządzeń i systemów pomiarowych dla sektora energii elektrycznej, wody, ciepła i gazu oraz rozwiązań dla inteligentnej sieci elektroenergetycznej. Grupę tworzy 16 podmiotów zarówno krajowych, jak i zagranicznych, mających siedziby w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Rosji, na Słowenii i Ukrainie oraz w Danii. Jest pracodawcą dla ponad 2700 pracowników.

Politechnika Łódzka jest jedyną uczelnią techniczną w regionie łódzkim. Kształci prawie 17 tysięcy studentów, w tym także w języku angielskim i francuskim. W uczelni zatrudnionych jest 1400 naukowców. Komisja Europejska nadała Politechnice Łódzkiej prestiżowe logo HR Excellence in Research. 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij