Ponad 30 jednostek akademickich w kraju przygotowuje w piątek 11 stycznia moc atrakcji z okazji Nocy Biologów. W planach są prelekcje, wycieczki i pokazy. Na część zajęć obowiązują rezerwacje.

Ponad 30 jednostek akademickich w kraju przygotowuje w piątek 11 stycznia moc atrakcji z okazji Nocy Biologów. W planach są prelekcje, wycieczki i pokazy. Na część zajęć obowiązują rezerwacje.

Ósmą już edycję Nocy Biologów będzie można świętować z naukowcami w niemal 20 miastach: Szczecinie, Słupsku, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Oświęcimiu, Krakowie, Kielcach, Lublinie i Krośnie. W organizację wydarzeń włączyły się nie tylko uczelnie, ale również niektóre ogrody zoologiczne i botaniczne czy instytuty PAN. W sumie na stronie Nocy Biologów można znaleźć programy w 34 jednostkach w całym kraju.

Podczas Nocy Biologów, która zaczyna się w wielu miejscach jeszcze przed zapadnięciem zmroku - bo o g. 16 - można brać udział w warsztatach, pokazach, wykładach, wycieczkach, eksperymentach, a także spotykać się z naukowcami i studentami, którzy zajmują się naukami o życiu.

"Dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem życia, wyjdzie z ukrycia, by w jasny sposób opowiedzieć, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Postarają się zmierzyć z dość powszechnym przekonaniem, że zima jest tą porą roku, w której życie zamiera. Czy tak jest naprawdę? Czy mróz i mrok mogą pokonać życie? Przekonajcie się sami!" - zapowiadają organizatorzy.

Zwracają uwagę, że przełom XX i XXI wieku przyniósł wiele niezwykłych odkryć biologicznych. Nie tylko zaczęto poznawać genomy wielu organizmów, ale i na coraz szerszą skalę są uprawiane rośliny modyfikowane genetycznie. Trwa też dyskusja o tym, jak globalne zmiany klimatyczne wpłyną na różnorodność biologiczną. Kolejnymi ważnymi tematami są lawinowy rozwój nauk biomedycznych oraz rozwój cywilizacyjny w zgodzie z możliwościami środowiska. "Wiele wskazuje na to, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii. Trudno się więc dziwić, że ta fascynująca dziedzina nauki przyciąga rzesze chętnych do zgłębiania jej tajemnic" - napisano na stronie wydarzenia.

Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających.

Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się w styczniu 2012 r. Wtedy w wydarzeniach w całym kraju udział wzięło 16-20 tys. uczestników. Od tej pory organizowana jest w styczniu co roku i przyciąga znacznie większe rzesze zwolenników nauk o życiu.

Odbywające się w całej Polsce pikniki naukowe (zwykle wiosną) i festiwale nauki (na ogół wczesną jesienią) poświęcone są wszelkim formom aktywności naukowej. Tymczasem Noc Biologów jest wydarzeniem, w którym cała uwaga publiczności może się skupić na naukach biologicznych. 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij