Wywiad z Elżbietą Sadowską, kierownikiem akredytowanego Laboratorium Badania Ścieków Wodociągów Białostockich na temat doświadczeń związanych z wdrożeniem wymagań wydania 3. normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.

Aleksandra Garniewska: Laboratorium Badania Ścieków Wodociągów Białostockich jest jednym z pierwszych laboratoriów, które wdrożyło wymagania nowej normy. Co skłoniło Państwa do tak szybkiego rozpoczęcia tego procesu?

Elżbieta Sadowska: Powody tak szybkiego wdrożenia były trzy: ponowna ocena, Komunikat PCA nr 243 oraz zaangażowany zespół gotowy na nowe wyzwania. Główny z nich to zaplanowana na wrzesień 2018 r. ponowna ocena w celu przedłużenia akredytacji na kolejny, piąty cykl. Po analizie ryzyka stwierdziliśmy, że jesteśmy w stanie samodzielnie przetłumaczyć anglojęzyczną normę oraz dzięki temu, że tworzymy kompetentny i pracowity zespół, wystarczy nam czasu na wdrożenie nowych wymagań. Po szczegółowej analizie normy stwierdziliśmy, że nie będziemy od początku opracowywać nowej dokumentacji systemu zarządzania, ponieważ funkcjonuje ona prawidłowo przez 16 lat akredytacji. Podjęliśmy decyzję o wdrożeniu nowych wymagań, które opisaliśmy w naszej dokumentacji, jednocześnie zachowując dotychczasowy sposób spełnienia normy PN-EN ISO/IEC 17025: 2005. Nowelizacja dokumentacji pozwoliła przy okazji na uporządkowanie niektórych obszarów. Byliśmy świadomi, że jeżeli we wrześniu 2018 r. nie akredytujemy się na nową normę, to we wrześniu 2019 r. zgodnie z zaleceniami PCA (Komunikat nr 243 z dnia 12.12.2017 r.), musielibyśmy zgłosić fakt niewdrożenia wymagań znowelizowanej normy do PCA nie później niż miesiąc przed planowaną oceną. Ponieważ tworzymy zespół, który nie odkłada ważnych działań na ostatnią chwilę i odważnie podchodzi do nowych zadań, poszliśmy za ciosem.

(...) Czytaj więcej >>

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij