17.04.2019 r. odbędzie się pogrzeb zmarłego w wieku 69 lat JM Rektora Politechniki Gdańskiej prof. Jacka Namieśnika, wybitnego Naukowca, charyzmatycznego Wykładowcy i Nauczyciela.

Pogrzeb poprzedzi msza żałobna, która rozpocznie się o godz. 12.15. Natomiast już od godz. 9.30 w auli w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej zaplanowano nadzwyczajne, otwarte posiedzenie Senatu uczelni poświęcone pamięci Rektora.

Księgi kondolencyjne będą wystawione: we wtorek w godz. 9-18 w Sali Senatu PG, w środę w godz. 8-18 – w holu przed aulą w gmachu głównym oraz w czwartek w godz. 8-18 w Sali Senatu.

Prof. Namieśnik został wybrany na rektora Politechniki Gdańskiej w marcu 2016 r., a funkcję tę zaczął sprawować 1 września 2016 r. i miał ją pełnić do 2020 r.

Profesor był "jednym z najbardziej aktywnych polskich chemików, zarówno pod względem naukowym, dydaktycznym, kształcenia młodej kadry, jak i organizacji życia akademickiego". Specjalizował się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Był autorem lub współautorem około 800 publikacji naukowych opublikowanych w czasopismach z listy Journal Citation Reports (JCR) oraz około 200 prac, które ukazały się w innych czasopismach. Na koniec 2018 r. miał na swoim koncie dziesięć przyznanych patentów, w tym jeden europejski.

Naukowiec kształcił się na Politechnice Gdańskiej i z nią związał całą swoją karierę zawodową, uzyskując tu (w wieku 29 lat) stopień doktora, a później profesora. Od 1995 r. pełnił funkcję kierownika Katedry Chemii Analitycznej PG.

Był również wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) na kadencję 2016-2020 oraz członkiem Rady Nadzorczej Grupy LOTOS.

Był laureatem wielu nagród i odznaczeń za osiągnięcia naukowe, został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uniwersytet w Bukareszcie, Gdański Uniwersytet Medyczny i Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie przyznały mu także tytuły doktora honoris causa.

Prof. Jacek Namieśnik zmarł nagle w swoim domu w Gdańsku. Przyczyną śmierci były prawdopodobnie problemy z sercem.

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Redakcja "Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego"

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij