Tegoroczna konferencja z cyklu „Analiza Wody. Metody Oznaczania Substancji o Charakterze Jonowym” miała miejsce 10-12 marca 2019 r. w Przysieku k/Torunia.

Od roku 2014 wspólnie z prof. Bogusławem Buszewskim – Przewodniczącym Komitetu Chemii Analitycznej PAN organizujemy naprzemiennie konferencje poświęcone monitoringowi jakości wody (Toruń, lata nieparzyste) i chromatografii jonowej oraz technikom pokrewnym (Zabrze, lata parzyste). Tegoroczna 6. konferencja z cyklu „Analiza Wody. Metody Oznaczania Substancji o Charakterze Jonowym” miała miejsce 10-12 marca 2019 r. w Przysieku k/Torunia.

Jej szczególny charakter związany był m.in. z aktywnym udziałem w niej członków European Chemical Society, Division of Chemistry and the Environment https://www.euchems.eu/divisions/chemistry-and-the-environment-2/, którzy na zaproszenie prof. Buszewskiego spotkali się w Warszawie w dniach 8 i 9 marca, a następnie dotarli do Torunia. W niedzielę do południa na UMK w Toruniu odbyły się warsztaty z zakresu metod chromatograficznych w badaniach jakości wody, a następnie ich uczestnicy mieli okazję zobaczyć znakomicie wyposażone laboratoria Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki oraz Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii, kierowanym przez prof. B. Buszewskiego. Po wyciecze po pięknym Toruniu popołudniem 10 marca w hotelu „Daglezja” w Przysieku k/Torunia rozpoczęła się konferencja, której organizatorami byli m.in. Wydział Chemii UMK w Toruniu, PTChem, KChA PAN oraz IPIŚ PAN w Zabrzu. Była ona dedykowana obecnym i potencjalnym użytkownikom instrumentów analitycznych wykorzystywanych w analityce wody. Tematyka konferencji dotyczyła przede wszystkim badań podstawowych w zakresie fizykochemii wody; analizy substancji jonowych; chromatografii jonowej i technikom elektroforetycznym, metodom przygotowania próbek oraz szeroko rozumianej analizie wód i ścieków; monitoringu środowiska i chemometrii.

Ponad 120 uczestników z 14 krajów świata (w tym z Hiszpanii, Włoch, Norwegii, Grecji, Niemiec, Szwajcarii, Rumunii, Ukrainy i Jordanii) miało przyjemność wysłuchać 25 referatów plenarnych oraz 5 komunikatów. Ponadto odbyły się dwie sesje e-posterowe z udziałem 23 prelegentów. Nowatorskie podejście do prezentacji posterowych polegało na tym, że poza wywieszonymi plakatami ich autorzy przestawili najważniejsze wyniki swoich prac podczas 5 minutowych wystąpień. W pierwszym dniu konferencji wystąpienia mieli min. prof. Ionis Katsoyiannis z Arystoteles University of Thessaloniki („Overview of arsenic and chromate removal Technologies from groundwater and use of mixed coagulants of iron for their simultaneous removal”; prof. Piotr Stepnowski  z University of Gdańsk („Ions electivity of new analytical materials in  various types of extraction and matrix assisted laser desorption”) oraz prof. Gerhard Lammel z Max Planck Institute for Chemistry, Mainz, („Contamination of open ocean waters by persistent organic pollutants and air-sea gas exchange”). Warto podkreślić, że wszystkie wystąpienia miały miejsce w języku angielskim, a pełny program konferencji znajduje się pod adresem https://www.chem.umk.pl/kchsib/nauka/sympozja-i-konferencje/jon6/.

Konferencję zakończył porywający wykład prof. B. Buszewskiego zatytułowany „Flow field flow fractionation (FFF) and capillary zone electrophoresis (CZE) in determination of bio-colloids”, po czym odbyła się ceremonia wręczenia nagród za najlepsze prezentacje e-posterowe. Laureatkami zostały Panie: Elżbieta Kycia-Słocka z Politechniki Śląskiej (“Searching for transformation products of selected micropollutants in water samples”), Anna Król i Anna Rogowska z UMK w Toruniu (za odpowiednio: „Determination of the biocolloids uncontrolled clumping mechanism by capillary electrophoresis”  oraz „Analysis of microorganisms by MALDI-TOF MS and electrophoretic techniques”) oraz Katarzyna Karaś z UAM w Poznaniu (“Speciation of aluminum in wine samples by HPLC-FLD with lumogallion”). Za prezentację ustną laureatką została mgr Kamila Kędziora-Koch z UAM w Poznaniu za „Needle trap extraction as sample preparation technique for chromatographic analysis of water samples”.

W trakcie trzydniowej konferencji poza wystąpieniami miały miejsce także prezentacje firmowe, pełne dyskusji przerwy kawowe i obiadowe oraz dwie uroczyste gale. Spotkania takie jak w Przysieku k/Torunia ze względu na czas oraz miejsce, a przede wszystkim uczestników i organizatorów powodują, że w natłoku bieżących spraw znajdujemy tak nam wszystkim potrzebny czas, aby spotkać się w gronie koleżanek i kolegów. Dzięki znakomitej organizacji całość konferencji przebiegła w miłej, twórczej atmosferze i pozwoliła na wymianę doświadczeń oraz na nawiązanie współpracy i nowych znajomości.

Już za rok, 21 i 22 kwietnia 2020 r., zapraszam na kolejną XIII już konferencję z cyklu „Chromatografia jonowa i techniki pokrewne” tym razem ponownie do Zabrza.

Rajmund Michalski
redaktor naczelny
„Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski”

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij