Centrum powstanie na terenie chorzowskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego.

W kwietniu mają ruszyć prace nad stworzeniem Centrum Mikroskopowego Badania Materii, które powstanie na terenie chorzowskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Ma to być miejsce łączące prowadzone w regionie badania m.in. nad nanomateriałami.

Jak poinformowało biuro prasowe UŚ, przedsięwzięcie "obejmuje budowę nowego obiektu i zakłada wyposażenie go w kilka nowoczesnych mikroskopów elektronowych umożliwiających korelacyjne badania materii, w tym transmisyjny mikroskop kriogeniczny i mikroskopy skaningowe sprzężone z technikami spektroskopowymi oraz mikroskop konfokalny i sił atomowych".

Jak czytamy, stworzenie takiego centrum kompetencji wyspecjalizowanego w obszarze mikroskopowych badań "materii miękkiej" ma doprowadzić do konsolidacji i rozwoju badań prowadzonych w regionie m.in. nad fizykochemicznymi właściwościami nowoczesnych materiałów i nanomateriałów znajdujących zastosowanie m.in. w medycynie, farmacji, lotnictwie, motoryzacji.

Projekt przewiduje też współpracę z sektorem biznesu oraz wprowadzenie nowoczesnych metod zarządzania pracami badawczymi i rozwojowymi, ukierunkowanymi na cele naukowo-badawczo-rozwojowe.

Jak podano, na realizację projektu "Centrum Mikroskopowego Badania Materii (CMBM SPIN-Lab)" Uniwersytet Śląski w Katowicach otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 31,5 mln zł. Prace rozpoczną się w kwietniu i mają potrwać dwa lata.

W chorzowskim kampusie Uniwersytetu Śląskiego pracują m.in. fizycy, chemicy i materiałoznawcy.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij