W styczniu i w lutym aż o 77% wzrosła średnia miesięczna liczba dawców materiału biologicznego w Biobanku – Krajowego Ośrodka Wiodącego, prowadzonego przez instytut ŁUKASIEWICZ – PORT na wrocławskich Praczach Odrzańskich.

W pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. do biobanku zgłosiło się 256 mieszkańców województwa dolnośląskiego, od których uzyskano 5185 próbek materiału biologicznego. Dla porównania, rok wcześniej w tym samym okresie dawców było 145, co zaowocowało pobraniem 3018 próbek.

To rekordowy wynik i mamy nadzieję, że ten trend będzie trwały. Oznaczałoby to duży wzrost świadomości Dolnoślązaków. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że badania naukowe prowadzone na ich materiale biologicznym przyczyniają się do rozwoju metod diagnostycznych i terapeutycznych – zauważa dr Elżbieta Gocek, Krajowy Koordynator ds. Biobankowania. 

Wrocławski biobank instytutu ŁUKASIEWICZ – PORT jest biobankiem populacyjnym, gromadzącym materiał biologiczny mieszkańców Dolnego Śląska w wieku 20-75 lat. Do chwili obecnej zgromadzono ponad 166 tysięcy próbek materiału biologicznego do badań biomedycznych (m.in. krew do izolacji RNA/DNA, surowicę, osocze, mocz), które są udostępniane naukowcom.

Biobank pracuje według wytycznych międzynarodowej organizacji OECD, normy ISO-20387:2018 oraz Standardów Jakości dla Biobanków Polskich. Wszystkie informacje dotyczące dawców oraz próbek są przechowywane w specjalnie dostosowanej i zabezpieczonej bazie danych. Materiał biologiczny przechowywany jest w temperaturze -80 i -150 stopni Celsjusza. System zamrażania został zabezpieczony dodatkowym zasilaniem awaryjnym oraz butlami z ciekłym azotem i CO2.

CZYM JEST BIOBANKOWANIE?

Biobankowanie to gromadzenie próbek materiału biologicznego (np. krwi, moczu, włosów, śliny czy włókien mięśniowych) na potrzeby prowadzenia badań naukowych. Dzięki ich przechowywaniu i skatalogowaniu naukowcy mogą mieć łatwy dostęp do dużej liczby próbek z konkretnej populacji (np. osób zdrowych lub o szczególnych dolegliwościach, w danym przedziale wiekowym, z jednego regionu czy całego kontynentu). Udostępnianie próbek do badań wspiera postęp m.in. w medycynie personalizowanej, w opracowywaniu nowych leków przez firmy biotechnologiczne i farmaceutyczne, a także w diagnostyce i profilaktyce wielu chorób.

Więcej o Polskiej Sieci Biobanków dowiesz się z artykułu pt. "Polska Sieć biobanków - mapowanie i identyfikacja biobanków w Polsce" opublikowanego w "Laboratorium - Przeglądzie Ogólnopolskim" nr 4/2019.

https://laboratorium.elamed.pl/archiwum[wydanie,49607,4,2019,49616]#49616

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij