Polska Akademia Nauk, 15 uczelni oraz ministerstwo klimatu i środowiska będą wspólnie działać na rzecz przeciwdziałania suszy w Polsce. Przedstawiciele tych instytucji podpisali list intencyjny o współpracy.

Podczas podpisania listu intencyjnego zainaugurowano też działanie platformy susza.gov.pl - ujmującej problematykę suszy w kraju w sposób skonsolidowany pod kątem działań administracji rządowej, jak i podległych jej jednostek.

Sygnatariuszami listu są minister klimatu i środowiska, Polska Akademia Nauk i 15 uczelni wyższych, w tym: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Politechnika Łódzka, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Łódzki w Łodzi, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Współpraca będzie polegała na wymianie wiedzy i doświadczeń oraz wykorzystaniu potencjału naukowo-dydaktycznego środowisk naukowych. Ważnym jej elementem będzie praca nad nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami oraz technologiami służącym ograniczeniu skutków suszy oraz niedoboru zasobów wodnych w kraju.

Rozwiązujmy problem suszy wspólnie z innymi problemami gospodarki wodnej – powiedział prof. Paweł Rowiński, wiceprezes Akademii, cytowany na stronie internetowej PAN. - Zagadnienie suszy związane z szeroko pojętym środowiskiem, klimatem stanowi w Polskiej Akademii Nauk priorytet. Ponad 20 instytutów wykonuje zadania związane z wodą i klimatem.

Wiceprezes PAN podkreślił, że przy Akademii działają także grupy naukowców, które wydają komunikaty o stanie środowiska. Jednym z tematów, na jakich koncentruje się Komitet Gospodarki Wodnej PAN, jest właśnie zagrożenie suszą. Z kolei zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN poświęcił swój pierwszy komunikat zagadnieniom zmian klimatu i gospodarce wodnej w Polsce. W lutym 2021 roku Polska Akademia Nauk wraz z Instytutem Geofizyki PAN i SGGW była organizatorem europejskiego kongresu wodnego IAHR „No Frames, No Borders”, który przyciągnął setki ekspertów z kilkudziesięciu krajów. Akademia była gospodarzem oficjalnego ogłoszenia raportu UNESCO dotyczącego wartości wody.

Dziękuję wszystkim zebranym dziś przedstawicielom uczelni wyższych oraz Polskiej Akademii Nauk za przyjęcie zaproszenia do współpracy przy wspólnych projektach badawczych. Wierzę, że wymiana doświadczeń przyczyni się do powstania wielu konstruktywnych rozwiązań i pomysłów służących przeciwdziałaniu niedoborom zasobów wodnych w Polsce - zaznaczył minister Michał Kurtyka.

Źródło: Nauka w Polsce

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij