Co znajdziesz w bazie COSMILE? Rzetelną, opartą na wiedzy informację a także jej źródła literaturowe, w tym opinie SCSS. Czego nie znajdziesz? Ocen, ani wskazań sugerujących wybór konkretnego produktu.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD) uruchomiło liczącą około 30 000 substancji bazę składników kosmetycznych COSMILE.  To rzetelne, oparte na dowodach naukowych  źródło informacji o właściwościach i działaniu, a także bezpieczeństwie poszczególnych składników produktów kosmetycznych.

Uruchomieniu bazy składników kosmetycznych COSMILE poświęcona była konferencja online, którą zorganizowało 1 października 2021 roku Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD). Spotkanie poprowadziły dr inż. Anna Oborska – dyrektor generalny i wiceprezes PSPKD oraz dr inż. Iwona Białas – Safety Assessor, właściciel CosmetoSAFE Consulting. Uczestnikami spotkania było liczne grono osób reprezentujących administrację publiczną, media, środowisko akademickie, a także firmy produkcyjne, handlowe, badawcze oraz laboratoria branży kosmetycznej.

Kosmetyki to produkty, które towarzyszą nam każdego dnia. Codzienna higiena i pielęgnacja to ważne czynności, których końcowym efektem jest zdrowie, atrakcyjny wygląd i dobre samopoczucie. Według badań przeprowadzonych wśród europejskich konsumentów przez Cosmetics Europe, 72% zapytanych osób oceniło, że kosmetyki i produkty do pielęgnacji mają istotny wpływ na poprawę jakości ich życia, a 80% respondentów odpowiedziało, że produkty te są bardzo ważne w budowaniu poczucia własnej wartości.

Takie wysokie oceny znaczenia kosmetyków dla naszego dobrostanu sprawiają, że coraz więcej osób czyta informacje zawarte na etykietach, a w poszukiwaniu „dobrych składów”, sięga po wiadomości o elementach składowych produktów kosmetycznych. „Dobry skład” to zawartość substancji o określonych właściwościach i działaniu. Jak w gąszczu chemicznych związków może odnaleźć się konsument? Z pomocą zainteresowanym przychodzi COSMILE.

COSMILE, to projekt, który od 2 lat skutecznie działa w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. 1 października 2021 miał premierę także w Polsce.

- Przygotowanie tak dużej bazy to ogromne wyzwanie - mówi dr inż. Anna Oborska, dyrektor generalna i wiceprezes PSPKD – cieszę się, że do rąk polskich użytkowników trafia bardzo potrzebne, bo rzetelne źródło informacji o składnikach produktów kosmetycznych. COSMILE, to encyklopedia składników kosmetycznych. Neutralność i źródła naukowe, to dwa jej filary.

Składniki produktów kosmetycznych

Jeśli jesteś osobą, dla której skład produktu jest ważną przesłanką wyboru kosmetyku – kieruj się do cosmile.app. To tu, wpisując wskazane na opakowaniu nazwy INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), znajdziesz informację o składnikach i ich funkcji w produkcie. Informacje zawarte w bazie INCI są aktualizowane regularnie. To ważne, ponieważ surowce, to jedno z podstawowych źródeł innowacji w branży kosmetycznej. Co roku pojawiają się nowe.

- Opakowanie, to kopalnia wiedzy o produkcie kosmetycznym. Informacje na nim umieszczone są zresztą bardzo ściśle uregulowane w przepisach i doskonale zabezpieczają prawo konsumenta do informacji – mówi dr inż. Anna Oborska - Problem w tym, że dla osób nieposiadających wykształcenia chemicznego, te informacje często mogą być skomplikowane. Uruchomienie COSMILE traktuję jako ważny etap na drodze do rzetelnego informowania użytkowników kosmetyków. Dzięki  bazie COSMILE, zawartość kosmetyku nie będzie mieć przed Państwem tajemnic.

Co znajdziesz w bazie COSMILE? Rzetelną, opartą na wiedzy informację a także jej źródła literaturowe, w tym opinie SCSS. Czego nie znajdziesz? Ocen, ani wskazań sugerujących wybór konkretnego produktu. Wierzymy, że najlepszą decyzję o wyborze kosmetyku podejmuje dobrze poinformowany konsument.

- Nie tylko konsumenci skorzystają na dostępności bazy COSMILE – mówi dr inż. Anna Oborska - Do jej użytkowania zachęcamy także pracowników sklepów posiadających w swojej ofercie produkty kosmetyczne, kupców sieci handlowych, dostawców produktów, pracowników sieci handlowych odpowiedzialnych za produkcję kontraktową (private label), przedstawicieli administracji publicznej, dziennikarzy.

Bezpieczeństwo produktów i składników kosmetycznych

COSMILE, to także wsparcie dla osób szukających potwierdzenia bezpieczeństwa produktów kosmetycznych i ich składników. O faktach i mitach wokół poszczególnych grup składników, a także odpowiedzi, których udziela na nie nauka oraz legislacja, powiedziała podczas prezentacji dr Inż. Iwona Białas.

Kwestie bezpieczeństwa produktów kosmetycznych są kompleksowo regulowane Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku, dotyczącym produktów kosmetycznych. Artykuł 3 tego rozporządzenia stanowi, że produkt kosmetyczny udostępniany na rynku powinien być bezpieczny dla zdrowia ludzi w normalnych lub dających się przewidzieć warunkach stosowania.

- Gotowe produkty kosmetyczne oraz składniki produktów kosmetycznych podlegają szczegółowej weryfikacji pod kątem bezpieczeństwa stosowania. Każdy kosmetyk wprowadzany do obrotu, zgodnie z wymaganiami prawa, musi być bezpieczny – mówi dr inż. Iwona Białas – Safety Assessor.

Tylko te produkty kosmetyczne, które pozytywnie przejdą ocenę bezpieczeństwa, mogą zostać wprowadzone do obrotu. Oceny bezpieczeństwa dokonuje ekspert – wykwalifikowany Safety Assessor.

- Ocena bezpieczeństwa to wieloetapowy proces, uwzględniający m.in.: ocenę zagrożeń dla zdrowia, docelową grupę użytkowników, sposób aplikacji danego produktu, narażenie na poszczególne jego składniki – mówi dr inż. Iwona Białas - Ocena bezpieczeństwa, to również konieczność przeprowadzenia badań - w tym toksykologicznych dla składników stosowanych w danym produkcie kosmetycznym (te co do zasady przeprowadzają producenci surowców) oraz specyficznych badań wyrobu gotowego.

Jak wartość COSMILE - opartej o dane naukowe bazy składników kosmetycznych - ocenia Safesty Assesor?

- Podstawą budowania zaufania dla marki produktu kosmetycznego jest wiarygodna informacja i wiarygodne źródła danych – mówi dr inż. Iwona Białas.

Baza COSMILE jest już dostępna – znajdą ją Państwo pod adresem cosmile.app. Korzystanie z bazy jest proste - nie wymaga logowania ani zakładania konta. Nie wiążą się z nim także dla użytkowników żadne opłaty.

Źródło: mat. prasowe

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij