Pierwszy w historii w pełni prywatny lot astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ma już skompletowaną i zatwierdzoną 4-osobową załogę.

NASA oraz partnerzy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zaakceptowali członków załogi dla lotu firmy Axiom Space, nazwanego Axiom Mission 1, w skrócie Ax-1, który ma wystartować 30 marca br. z Centrum Lotów Kosmicznych Kennedy’ego na Florydzie (USA) przy pomocy rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Dowódcą załogi będzie Michael López-Alegría, który urodził się w Hiszpanii, dorastał w USA i ma doświadczenie jako były astronauta NASA. Larry Connor z USA ma pełnić rolę pilota. Pozostali członkowie załogi to Mark Pathy z Kanady oraz Eytan Stibbe z Izraela.

Lot Axiom Mission 1 będzie pierwszym w historii w pełni prywatnym lotem załogowym na stację orbitalną (rakieta, statek i załoga z firm sektora prywatnego, a nie z agencji państwowej).

Na trasie pomiędzy Ziemią a stacją kosmiczną załoga będzie się znajdować w statku Crew Dragon Endeavour. Po 10 dniach pobytu na orbicie, w tym 8 dniach na pokładzie stacji ISS, astronauci powrócą na Ziemię.

Astronauci mają przeprowadzić aktywności naukowe, edukacyjne i komercyjne. Ich dokładny plan czeka jeszcze na zatwierdzenie.

„Celem misji Ax-1 jest ustanowienie standardu dla wszystkich przyszłych prywatnych misji pod względem przygotowania i profesjonalizmu. Ax-1 skupia się na wielu zadaniach naukowych i dotyczących popularyzacji, czekamy na sfinalizowanie programu lotu” - wskazał López-Alegría.

Członkowie załogi trenowali w ośrodkach NASA od sierpnia 2021 roku, aby zapoznać się z systemami stacji kosmicznej, przyrządami naukowymi i procedurami bezpieczeństwa. Trenowano także w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz SpaceX.

Celem NASA na najbliższe lata jest zwiększenie roli prywatnych firm w operacjach na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Niedawno ogłoszono, że firma Axiom Space została wybrana do rozpoczęcia rozmów na temat drugiej prywatnej misji astronautów. Wcześniej, w styczniu 2020 roku, NASA wybrała tę firmę do zaprojektowania i opracowania komercyjnych modułów dla stacji kosmicznej. W ostatnim czasie firma zakończyła wstępne prace projektowe dla dwóch modułów oraz dla ich głównej struktury. Oprzyrządowanie dla pierwszego z modułów jest aktualnie w produkcji.

Źródło: NaukaWPolsce.pap.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij