W Katedrze Inżynierii i Chemii Środowiska na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej działalność rozpoczęło Laboratorium Geologiczne, którego opiekunem jest dr inż. Agnieszka Pękala.

W skład wyposażenia laboratoryjnego wchodzi m.in. najnowszej generacji mikroskop polaryzacyjny Panthera TEC POL trin z kamerą mikroskopową Pro-S5 Lite wraz z oprogramowaniem – jedyne takie urządzenie na Podkarpaciu.

Prowadzone przez dr inż. Agnieszkę Pękalę badania laboratoryjne obejmują zagadnienia geologiczne, materiałowe oraz środowiskowe zarówno w stopniu podstawowym, jak i specjalistycznym. Diagnostyka badawcza mineralogiczno-petrograficzna dotyczy: składu mineralnego skał, materiałów budowlanych, uziarnienia, wysortowania i obtoczenia materiałów okruchowych oraz oceny procesów wtórnych i mineralizacyjnych. Znaczna część badań skupia się na rozpoznaniu reaktywnych minerałów krzemionkowych w kruszywach, oznaczanych według obowiązujących norm i opartych na procedurze GDDKiA PB/3/18 Załącznik 3 do Wytycznych technicznych klasyfikacji kruszyw krajowych i zapobiegania reakcji alkalicznej w betonie stosowanym w nawierzchniach dróg i drogowych obiektach inżynierskich, czerwiec 2019.

Badania diagnostyczne

Urządzenie umożliwia prowadzenie badań diagnostycznych w zakresie:

  • składu mineralnego skał, osadów dennych, materiałów budowlanych,
  • właściwości skał wykorzystywanych w budownictwie i drogownictwie,
  • uziarnienia, wysortowania i obtoczenia materiału okruchowego,
  • oceny procesów wtórnych i mineralizacyjnych,
  • badania cech strukturalno-teksturalnych skał, kruszyw budowlanych,
  • analizy oddziaływania czynników środowiskowych na kruszywa mineralne, skały,
  • rozpoznania reaktywnych minerałów krzemionkowych w kruszywach, m.in. opalu, krystobalitu, trydymitu, chalcedonu i kwarcu.
Ponadto Laboratorium rozpoczęło już współpracę z Centrum Technologicznym Budownictwa – Instytutem Badań i Certyfikacji Sp. z o.o.
 
Źródło: https://w.prz.edu.pl/

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij