Zespół finansowanego przez UE projektu PestiSi opracował innowacyjny produkt do ochrony magazynowanych zbóż: PestiSi, czyli wysoce skuteczny środek owadobójczy, który może zastąpić inne toksyczne substancje chemiczne wykorzystywane do ochrony roślin.

Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, szkodniki odpowiadają za stratę 20% do 40% światowej produkcji zbóż, a zmiana klimatu i nasilenie praktyk w zakresie transportu towarów przyczynią się do dalszego wzrostu tej liczby. Jedną z metod zwalczania szkodników jest stosowanie syntetycznych środków owadobójczych. Choć jest to skuteczne rozwiązanie, nagromadzenie niektórych środków owadobójczych w środowisku może zagrażać dzikiej przyrodzie i zdrowiu ludzi. Zespół finansowanego przez UE projektu PestiSi opracował innowacyjny produkt do ochrony magazynowanych zbóż: PestiSi, czyli wysoce skuteczny środek owadobójczy. Może on zastąpić fosfiny i inne toksyczne substancje chemiczne wykorzystywane do ochrony magazynowanych zbóż, tym samym pomagając UE w realizacji celów strategii „od pola do stołu” zorientowanych na ograniczenie wykorzystania i zwiększenie bezpieczeństwa pestycydów chemicznych.

Składnikiem aktywnym PestiSi jest ziemia okrzemkowa – krzemionka składająca się ze skamieniałych szczątków fitoplanktonu. „Owady są wyposażone w kapilarny układ oddechowy: powietrze pobierane jest przez przetchlinki, a następnie przemieszcza się systemem tchawek”, mówi László Berta, koordynator projektu. Przetchlinki pokryte są małymi włoskami, które uniemożliwiają zanieczyszczeniom przedostanie się do organizmu. „Jednak przypominające igłę kryształy ziemi okrzemkowej mogą przeniknąć do przetchlinek, zabijając owada”, tłumaczy. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo tego rozwiązania, Berta uspokaja: „Rozwiązanie to jest metodą mechaniczną, a nie chemiczną, dlatego nie stanowi zagrożenia dla ludzi i innych kręgowców”. Z kolei obecnie stosowane rozwiązania opierają się na fosfinach, które są wysoce toksyczne i niebezpieczne. PestiSi zabija szkodniki w 2 tygodnie, a już jedna aplikacja zabezpiecza zboże na rok, zapobiegając jego psuciu. Usuwanie tego środka owadobójczego z ziarna jest proste, choć nie jest konieczne, bo ilość stosowana do jednej aplikacji mieści się w limicie określonym przez europejski kodeks dotyczący pozostałości nieorganicznych pyłów.

Źródło: Laboratoryjnie.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij