Po długiej pandemicznej przerwie w końcu mogliśmy się spotkać twarzą w twarz na jubileuszowej konferencji w DW „Jaskółka” w pięknych okolicznościach przyrody w Ustroniu.

Po długiej pandemicznej przerwie w końcu mogliśmy się spotkać twarzą w twarz na jubileuszowej konferencji w DW „Jaskółka” w pięknych okolicznościach przyrody w Ustroniu. Liczne grono uczestników podkreślało, że mają już dosyć wszelakich Zoomów, Teamsów i innych komunikatorów i w końcu się udało! Na ile to „powrót do normalności”, a na ile chwilowy kaprys – zobaczymy.

Konferencję otworzyli Redaktor Zarządzająca czasopisma „Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski” Pani Paulina Prencel oraz jego Redaktor Naczelny - Rajmund Michalski. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Audit wewnętrzny w obszarze działalności technicznej jako element doskonalenia laboratorium badawczego” wygłosiła Pani Agnieszka Wiśniewska, a następnie Pan Roman Komor przedstawił ofertę firmy FOSS w zakresie pomiaru materii organicznej gleby metodami bliskiej podczerwieni. Po każdej sesji miała miejsce dyskusja, która kontynuowano w kuluarach w ramach przerw kawowych.

Kolejną sesję rozpoczęła Pani Agnieszka Matera-Witkiewicz, która opowiedziała licznie zebranym o systemach jakości w jednostkach biobankujących do celów naukowych jak i badawczo-rozwojowych. Z kolei przedstawiciel firmy Air Liquide Pan Andrzej Wilczek przestawił praktyczne aspekty spójności pomiarowej w nowoczesnym laboratorium oraz sposoby jej zapewnienia. Po przerwie obiadowej przy pełnej sali Pan Andrzej Hanz omówił nadzór nad wyposażeniem pomiarowym laboratoriów, a „na deser” ponownie wystąpiła Pani Agnieszka Wiśniewska omawiając procesy weryfikacji/walidacji metod jako elementu zapewnienia ważności uzyskiwanych wyników. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, którą najwytrwalsi zakończyli następnego dnia nad ranem…

Drugi dzień zdominowały Panie Katarzyny. W sesji przedpołudniowej swoje wystąpienia zaprezentowała Pani Katarzyna Kluska („Akredytacja materiałów odniesienia w kontekście nowej normy ISO 17034”) oraz Pani Katarzyna Więcek („Wymagania techniczne dotyczące produkcji materiałów odniesienia w normie PN-EN ISO 17034:2017-03”). Po dyskusji i przerwie kawowej Pani Katarzyna Szymańska omówiła funkcje, kompetencje i monitorowanie kompetencji personelu laboratorium. Ostatnie wystąpienie było poświęcone nowym wyzwaniom dla laboratoriów w zakresie analityki próbek środowiskowych. Jak mówi przysłowie: "wszystko dobre co się dobrze kończy" i tak właśnie było w Ustroniu podczas V Konferencji „Perspektywy rozwoju laboratoriów badawczych”.

Uczestnicy tego ważnego wydarzenia otrzymali nie tylko sporą dawkę wiedzy od znakomitych ekspertów, ale także dzięki sponsorom mieli okazję zobaczyć ich ofertę w zakresie sprzętu laboratoryjnego.

Dziękuję sponsorom konferencji, organizatorom oraz Państwu za udział w tym wydarzeniu i już teraz zapraszamy za VI Konferencję z cyklu „Perspektywy rozwoju laboratoriów badawczych”, mamy nadzieję za rok.

Redaktor Naczelny czasopisma „Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski”

Prof. dr hab. Rajmund Michalski

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij