Chemicy z Wiednia stworzyli katalizator, który zamienia cieplarniany dwutlenek węgla w cenny metanol i inne alkohole. Wynalazek ma się przy tym doskonale sprawdzić na skalę przemysłową.

Oprócz zredukowania emisji dwutlenku węgla kolejnym sposobem walki z ociepleniem klimatu ma być wyłapywanie tego gazu. Najlepiej byłoby, aby udawało się go potem przetworzyć w jakąś przydatną substancję. Obiecującą metodę tego typu zaprezentowali właśnie naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu (TUW). Jak wyjaśniają, najlepiej gaz ten wychwytywać w miejscu powstawania dużych jego ilości - przy kominach.

To nienowy pomysł, ale nastręcza licznych trudności. Dotychczasowe metody mogą np. wymagać dalszego zwiększania stężenia CO2, albo oczyszczania spalin z innych substancji. „Do wykorzystania dwutlenku węgla stosowano dotąd katalizatory oparte na miedzi. Mają one dużą wadę, która polega na tym, że nie są wydajne. Jeśli w spalinach znajdują się inne substancje, np. siarka, katalizator szybko traci swoje właściwości. Mówi się, że został zatruty” - wyjaśnia prof. Karin Föttinger z TUW.

„Jeśli ktoś chce wykorzystywać takie metody poza laboratorium, na skalę przemysłową, potrzebuje katalizatora, który być może będzie mniej aktywny, ale będzie wydajny, wytrzymały i niezawodny. Chcemy przetwarzać zwykłe, przemysłowe gazy bez ich wstępnego przygotowania” - podkreśla badaczka.

Okazuje się, że można stworzyć taki katalizator z wykorzystaniem siarki i molibdenu. Z kolei dodatki, tak jak mangan sprawiają, że nieaktywny chemicznie dwutlenek węgla ulega aktywacji, a także pozwalają jak najlepiej dopasować katalizator do konkretnego miejsca działania. Badaczom udało się w ten sposób uzyskać cenny metanol.

„Metanol jest atrakcyjnym produktem. W temperaturze pokojowej jest cieczą, więc można go łatwo przechowywać. Potrzebuje go przemysł, a dotąd pozyskiwano go głównie z surowców kopalnych” - tłumaczy prof. Föttinger.

„Jednak z pomocą naszego katalizatora można otrzymywać też inne cząsteczki, takie jak bardziej złożone alkohole. Obecnie pracujemy nad jak najlepszym dobraniem parametrów takich jak ciśnienie i temperatura, tak aby dało się wytwarzać różne produkty” - informuje ekspertka.

Metoda została już opatentowana, teraz naukowcy szukają partnerów biznesowych, aby zacząć wprowadzać ją na przemysłową skalę.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij