Badacze z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali nowy system podawania leków. Trafiają one do organizmu za pomocą kontrolowanego uwalniania w formie nanowłókniny.

Dzięki temu można kontrolować czas uwalniania substancji po podaniu lekarstwa oraz upewnić się, że lek trafia tylko do chorych tkanek. W efekcie lekarstwo „omija” inne obszary organizmu, skupiając się tylko na problemie.

„Stosując metodę elektroprzędzenia roztworów polimerowych, wytwarzamy mikro- oraz nanowłókna, z których następnie formujemy włókninę. Metoda ta polega na wytwarzaniu cienkich włókien za pomocą sił pola elektrycznego, które – przeplatając się ze sobą w przypadkowy sposób – tworzą nanomateriał” – tłumaczy Jakub Włodarczyk z CMPW PAN.

Finalnie otrzymujemy arkusz, który przy obserwacji gołym okiem przypomina kartkę papieru lub płótno. Składa się jednak z tak małych elementów, że dopiero za pomocą mikroskopu elektronowego jest możliwe oglądanie jego struktury.

Aby osiągnąć zamierzony rezultat, wytwarzany jest przeplot mikrowłókien zwierających lek z nanowłóknami polimeru różniącego się od nich zwilżalnością przez wodę. Jak mówi Jakub Włodarczyk, leki możemy wprowadzić do hydrofobowych polimerów, które są odporniejsze na działanie płynów biologicznych w ciele. Dzięki temu mogą się powoli rozpuszczać i być dostarczane do organizmu przez długi czas (rok) lub bardzo krótko (w kilka godzin).

Co ważne, jest możliwe wytworzenie mieszanki w taki sposób, by substancje terapeutyczne trafiały tylko w określone miejsce. Tak by np. leki, które mogą zaszkodzić zdrowym komórkom, nie wydostawały się poza obręb swego docelowego miejsca działania.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy podawanie leków w formie nanowłókniny wejdzie do szerszego użytku.

„Niezbędne jest jeszcze przeprowadzenie wielu badań przedklinicznych, aby zyskać stuprocentową pewność bezpieczeństwa jego stosowania. Na razie z sukcesem udało nam się zakończyć etap badań laboratoryjnych. Sprawdzono szybkość uwalniania leków w warunkach symulujących ludzki organizm, a także na komórkach” – tłumaczy Jakub Włodarczyk.

Źródło: Pan.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij