Z powodu zmian klimatu zakwity fitoplanktonu na Oceanie Południowym trwają coraz krócej. Naukowcy przewidują, że w efekcie zmniejszy się skala pochłaniania i magazynowania dwutlenku węgla przez oceany.

Naukowcy z Southern Ocean Carbon & Climate Observatory w RPA przeanalizowali dane satelitarne z 25 lat (1998–2022), dotyczące zakwitu fitoplanktonu na Oceanie Południowym. Doszli do wniosku, że w skali dekady termin zakwitu fitoplanktonu przesunął się nawet o 50 dni (wcześniej prognozowano, że może to być 10 dni). Proces ten trwa też krócej.

Biorąc pod uwagę, że Ocean Południowy otaczający Antarktydę odgrywa ogromną rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatu, te ustalenia są niezwykle istotne - podkreślają autorzy analiz.

Ocean Południowy pochłania średnio połowę całości dwutlenku węgla, absorbowanego przez wszystkie oceany. Naukowcy oczekują, że te krótsze zakwity zmniejszą ilość węgla w nim magazynowanego.

Wyjątkiem są regiony, na których utrzymuje się lód, ale z upływem czasu jest go mniej, ma mniejszy zasięg i mniejszą koncentrację. Zakwity rozpoczynają się tam stosunkowo wcześnie i trwają dłużej.

Naukowcy zauważają, że zmiany w czasie i zasięgach zakwitów fitoplanktonu wpłyną nie tylko na pochłanianie dwutlenku węgla, a także na sieci troficzne – czyli zależności pokarmowe między organizmami. Przewidują oni, że zakłócony zostanie łańcuch pokarmowy Antarktyki, gdyż część organizmów będzie się zmagała z brakiem pożywienia. Zmianie mogą ulec wskaźniki przeżywalności większych gatunków morskich, w tym fok, ptaków morskich i humbaków. Wpłynie to więc znacząco na sukces reprodukcyjny wszystkich organizmów.

Najnowsze wyniki badania na ten temat zostały opublikowane w „Nature Climate Change”.

Źródło: Nauka w Polsce

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij