Celem nawiązanej współpracy jest wdrażanie przełomowych rozwiązań opartych na AI (sztucznej inteligencji), które przyspieszą proces wprowadzania na rynek nowych leków.

Molecule.one, lider w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań tech-bio opartych na sztucznej inteligencji (AI), podczas rozpoczynającej się w San Francisco dorocznej konferencji ACS Fall, gromadzącej ponad dziesięć tysięcy uczestników z branży farmaceutycznej i chemicznej, ogłosił nawiązanie strategicznego partnerstwa z Amerykańskim Towarzystwem Chemicznym (CAS). W ramach współpracy Molecule.one wykorzysta swoje rozwiązania bazujące na generatywnej sztucznej inteligencji do zaprojektowania znacznie wydajniejszych szlaków syntezy chemicznej. To przełom w branży, który wpłynie na skrócenie czasu tworzenia nowych leków.

Proces wytwarzania nowych molekuł to lata intensywnych prac ekspertów, wykorzystanych zasobów, podjętych prób i badań, jak też gigantyczne nakłady finansowe. Dla naukowców, poświęcających dekady na opracowywanie nowych terapii, optymalizacja czasu na wczesnym etapie procesu tworzenia stanowi krok milowy w tempie tworzenia nowoczesnych farmaceutyków.

- Generatywna sztuczna inteligencja ma niesamowite osiągnięcia w tych dziedzinach, gdzie było możliwe wytrenowanie modeli AI na dużych zbiorach danych. Nadszedł czas na wykorzystanie jej potencjału w obszarze odkrywania nowych leków. Jesteśmy szalenie dumni, że Molecule.one jako polska firma ma udział we wprowadzeniu na rynek pierwszego modelu generatywnego dla chemii, w oparciu o największe w tej branży bazy danych CAS. Efekty tej współpracy będą widoczne w ciągu najbliższych miesięcy i lat - komentuje Piotr Byrski, współzałożyciel i dyrektor generalny Molecule.one.

Rewolucja w farmacji

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie zaczęło przynosić pierwsze sukcesy np. w radiologii, kardiologii czy patomorfologii. Nieograniczone możliwości uczenia się i procesowania tzw. „big data” przez algorytmy sztucznej inteligencji już dzisiaj podnoszą poziom celowości diagnoz, niwelują ryzyko błędu czy zwiększają efektywność procesów. AI w parze z ekspertem w danej dziedzinie – stanowią duet oparty na doskonałym parytecie. Przewiduje się, iż to właśnie synergia wiedzy eksperckiej połączonej z odpowiednio zastosowanym AI zrewolucjonizują światową medycynę.

Turbo przyśpieszenie

Aby zabezpieczyć zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń Molecule.one łączy własne know-how, m.in. generatywne modele głębokiego uczenia i platformę planowania syntezy dla chemików ze światowej klasy kolekcją treści reakcji chemicznych należącą do CAS. Celem tych działań jest umożliwienie naukowcom szybszego dokonywania przełomowych odkryć w dziedzinie nowych leków. Będzie to możliwe poprzez stworzenie innowacyjnych rozwiązań do wydajnego planowania syntezy chemicznej właśnie przy wykorzystaniu AI.

Syntezy nowych cząsteczek                                     

Zespół Molecule.one połączy efekty swojej pracy w opracowywaniu modeli generatywnych z pierwszym – komercyjnie dostępnym - nowym narzędziem do oceny dostępności syntetycznej tj. M1 RetroScore powered by CAS. Aby przewidywać prawdopodobieństwa syntezy nowych cząsteczek M1 wykorzystuje modele uczenia maszynowego, przeszkolone w zakresie najlepszych w swojej klasie reakcji chemicznych.  Dzięki temu dostarcza dokładną ocenę dostępności nowo odkrytych związków chemicznych wraz z odpowiednimi potencjalnymi najlepszymi ścieżkami syntezy dla danych celów.

Od wielu pokoleń, ludzie korzystają ze starych i dobrze znanych terapii farmaceutycznych, niezbędnych w zwalczaniu chorób. Niestety, wiele chorób takich jak niektóre nowotwory, choroba Alzheimera czy choroby psychiczne wciąż czeka na skuteczne terapie. Dlatego tak kluczowe jest skrócenie procesu powstawania nowych leków.

Źródło: mat. pras.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij