XXVII International Symposium on Separation Sciences oraz XXII International Conference „Life Sciences For Sustainable Development”, Cluj Napoca, Rumunia, 24-30.09.2023 r.

W dniach 24-29 września br. po raz kolejny miałem przyjemność być w pięknej Transylwanii w Rumunii, a konkretnie w jej „sercu”, czyli Cluj Napoca (Foto.1).

Moim gospodarzem był prof. Edward Muntean z Uniwersytetu Nauk Rolniczych i Medycyny Weterynaryjnej (Wydział Nauk o Żywności i Technologii, Zakład Chemii Analitycznej i Analiz Instrumentalnych), a pobyt był realizowany w ramach wspólnego projektu „Traceability of selected substances from farm-to-fork using advanced analytical methods” (2023-2025). Tym razem moja wizyta w tym mieście, ale tym razem połączona z aktywnym udziałem w dwóch międzynarodowych konferencjach.

Pierwszą była XXVII International Symposium on Separation Sciences, podczas której wygłosiłem wykład plenarny zatytułowany “Applications of ion chromatography in environmental analysis” oraz zaprezentowałem poster autorstwa: Kończyk J., Stepien D., Michalski R., Muntean E., “The Content of Selected Inorganic Ions in Cereal Coffees Available on the Polish Market”. Szczegóły dotyczące konferencji znajdą Państwo pod adresem https://isss2023.conference.ubbcluj.ro/. Jej organizatorami byli: Babes Bolyai University, Romanian Chemical Society, Ministry of Research, Innovation & Digitisation, European Society for Separation Science oraz Central European Group for Separation Sciences (CESSS). Konferencję otworzyli w imieniu gospodarzy - prof. Virginia Coman oraz w imieniu CESSS - prof. Bogusław Buszewski. Ważnym akcentem było wspomnienie o zmarłej nagle w lutym br. śp. prof. Teresie Kowalskiej, która była dobrze znaną postacią w środowisku chromatograficznym (Foto. 2).

Następnie miała miejsce uroczystość wręczenia tradycyjnych nagród ISSS, które w tym roku odebrali prof. Peter Schoenmakers z Uniwersytetu w Amsterdamie oraz dr Irena Volk z Narodowego Instytutu Chemicznego w Lubljanie (Foto. 3).

W konferencji wzięło udział ponad 130 osób z 20 krajów (Foto.4).

Wykłady, komunikaty i postery dotyczyły aspektów teoretycznych i praktycznych metod separacyjnych przede wszystkim w analizie próbek środowiskowych, żywności i w badaniach biomedycznych. Tradycja konferencji z cyklu ISSS sięga roku 1990 kiedy to miało miejsce pierwsze spotkanie w Bledzie w Słowenii. Kilka razy konferencja gościła w Polsce, a kolejną planuje zorganizować prof. Danillo Corradini w Messynie na Sycylii, który jak wynika z fotografii 5 jest nie tylko znakomitym chromatografistą, ale i tancerzem.

Warto dodać w tym miejscu, że miasto Cluj Napoca liczy 300 000 mieszkańców, a dodatkowo studiuje w nim ponad 100 000 młodych ludzi z całego świata na 9 uczelniach wyższych. Trudno się więc dziwić, że roku 2015 była to stolica europejska stolica młodzieży, a w roku 2018 europejską stolica sportu. Rumunia to piękny, wciąż jeszcze niedoceniany przez turystów kraj. Jedną z jego atrakcji jest położona w Transylwanii przepiękna droga widokowa Transalpina (https://pl.wikipedia.org/wiki/Transalpina), którą miałem okazję odwiedzić (Foto.6).

Drugą konferencją w której po raz kolejny miałem przyjemność wziąć udział była XXII International Conference „Life Sciences For Sustainable Development” (28-30.09.2023, https://symposium.usamvcluj.ro/). Program konferencji i streszczenia wystąpień oraz prezentowanych posterów znajdują się pod linkiem https://symposium.usamvcluj.ro/wp-content/uploads/2023/09/PROGRAM-BOOKLET-USAMV-CN-2023-FINAL.pdf. Ceremonia otwarcia miała miejsce w czwartek, 28 września 2023 r. o godz. 10:00 w Aula Magna "Mihai Șerban" USAMV w Cluj-Napoca (Foto. 7).

W konferencji wzięło udział około 100 osób, a jej tematyka dotyczyła przede wszystkim nauk rolniczych, ochrony środowiska, technologii żywności, ogrodnictwa, ekonomii i rozwoju obszarów wiejskich, medycyny weterynaryjnej, oraz geodezji i leśnictwa. Obydwie konferencje przebiegły w miłej atmosferze i pozwoliły na wymianę doświadczeń oraz na nawiązanie współpracy i nowych kontaktów.

Rajmund Michalski

Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska, PAN, Zabrze

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij