Nagrodę Główną otrzymał Zespół Działu Edukacji i Szkoleń Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku za zasługi w popularyzowaniu wiedzy nt. promieniowania jonizującego, energii jądrowej i naturalnej promieniotwórczości.

Działania te mają dodatkowe znaczenie w kontekście realizacji programu transformacji energetycznej Polski – tymi słowami jury konkursowe uzasadniło przyznanie nagrody głównej. W ramach swojej działalności zespół DEiS Wypożycza szkołom detektory promieniowania jonizującego i umożliwia zainteresowanym odwiedzenie laboratoriów badawczych znajdujących się na terenie NCBJ. Współorganizuje wizyty w badawczym reaktorze jądrowym MARIA, w Laboratoriach Badań Materiałowych i Pomiarów Dozymetrycznych, jak i w innych jednostkach NCBJ.

„Jest to ogromny zaszczyt. Tego sukcesu by nie było, gdyby nie grupa kilkunastu pracowników. To z ich pasji i zaangażowania rodzą się takie sukcesy. Ta nagroda jest dla nas również ogromną motywacją do dalszego dzielenia się pasją i przybliżania nauki w prosty i zrozumiały sposób dla wszystkich” – powiedziała, odbierając, nagrodę dr Katarzyna Deja, dyrektorka Działu Edukacji i Szkoleń Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

W kategorii Naukowiec laureatem został dr Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS, specjalizujący się w badaniach nad sztuczną inteligencją: „Sprawnie łączy badania relacji między naukami społecznymi a technologią – z popularyzacją, i rzetelność naukową - z przystępnym przekazywaniem wiedzy” – napisali członkowie kapituły konkursowej w uzasadnieniu.

W kategorii Animator laureatem został Paweł Gora: „Buduje wokół siebie społeczność ludzi zainteresowanych informatyką kwantową i sztuczną inteligencją oraz ich zastosowaniami, m.in. w transporcie oraz medycynie. Organizuje spotkania i wykłady, a poprzez media społecznościowe dociera do tysięcy osób na świecie” – czytamy w uzasadnieniu kapituły.

W kategorii Zespół laureatem zostało Stowarzyszenie Mercury. Zdaniem kapituły to: „prężnie działająca grupa pasjonatów, która dociera z nauką do społeczności lokalnej, m.in. w Krobi, Borku Wlkp, Pępowie, Gostyniu. Grupa ta bawi się nauką, jednocześnie pokazując jej piękno innym”. Zespół działa pro publico bono.

W kategorii Instytucja laureatem została Fundacja - Uniwersytet Dzieci: "Są jednymi z tych, którzy rozpoczęli boom na popularyzację nauki. Pracują z najtrudniejszym odbiorcą: dziećmi, zapewniając im żywy kontakt z nauką. Z ich projektów skorzystały już tysiące dzieci. Przygotowali też ponad 500 scenariuszy lekcji, z których bezpłatnie mogą korzystać nauczyciele" - uznała kapituła konkursu.

W kategorii Media laureatem zostało Radio Naukowe. Za wszechstronność w doborze rozmówców i wyborze tematów, za solidność, wysoki poziom i konsekwencję w prowadzeniu rozmów o nauce.

Kapituła konkursowa zdecydowała także o przyznaniu wyróżnień. Otrzymali je: Science_mission (dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak, dr hab. Katarzyna Grochowska) oraz Aleksander K. Smakosz za popularyzację wiedzy na temat historii nauki.

Ponadto redakcja serwisu Nauka w Polsce w głosowaniu pozaregulaminowym jak co roku zdecydowała o przyznaniu Nagrody im. red. Tomasza Trzcińskiego. Otrzymało ją biuro prasowe Politechniki Wrocławskiej.

Źródło: Nauka w Polsce

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij