Rada Ministrów przyjęła projekt Polityki Naukowej Państwa, przedłożony przez ministra edukacji i nauki strategiczny dokument, który wskazuje priorytety funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie w okresie pandemii było głównie efektem migracji zanieczyszczeń z sąsiednich gmin, gdzie do ogrzewania można stosować paliwa kopalne. By poprawić jakość powietrza w całej aglomeracji niezbędna jest współpraca.
Naukowcy z UW wyhodowali nowy szczep ekstremofilnej mikroalgi. Można ją wykorzystać w przemyśle paliwowym, farmaceutycznym, w ochronie środowiska, a także w fundamentalnych badaniach – genetyce, biologii i ewolucji komórki.
Wermifiltracja zaliczana jest do metod biologicznego oczyszczania ścieków, w której wykorzystuje się organizmy wymagające do funkcjonowania dostępu tlenu. Nie są nimi jednak bakterie, jak w klasycznym oczyszczaniu aerobowym, a właśnie dżdżownice.
Wywiad z Elżbietą Sadowską, kierownikiem akredytowanego Laboratorium Badania Ścieków Wodociągów Białostockich na temat doświadczeń związanych z wdrożeniem wymagań wydania 3. normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.
Znaczna skuteczność klasyfikacji, prostota wykonania analiz i ich niski koszt oraz potencjalne znaczenie gospodarcze uzyskanych wyników sprawiają, że w najbliższych latach należy spodziewać się dalszego dynamicznego rozwoju chemotaksonomii.
Rewizja Drinking Water Directive (DWD) ma na celu dostosowanie zarządzania bezpieczeństwem wody do najnowszej wiedzy i pojawiających się problemów.
Wywiad z prof. dr. hab. Rajmundem S. Dybczyńskim, wieloletnim pracownikiem Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie, wybitnym naukowcem i pasjonatem chromatografii jonowymiennej.
Nauka i przemysł – metody spektroskopowe w praktyce, nowe wyzwania i możliwości. 28-29 czerwca 2022 r., Lublin.
Konferencja odbyła się w Łodzi w terminie 19-23 czerwca 2022 r.
10 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja „Akredytacja wsparciem zrównoważonego rozwoju, konkurencyjności i efektywności gospodarki”. To pierwsze po pandemicznej przerwie tak duże forum poświęcone akredytacji.
O tym, jak ważny jest kontakt pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w tej samej branży doskonale wiedzą producenci i dostawcy, którzy spotkali się podczas drugiej edycji targów PCI Days w warszawskim Centrum EXPO XXI.
Informujemy, że XXIX Zjazd Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, którego termin dwukrotnie był przesuwany, odbędzie się w dniach 15 czwartek - 17 sobota, wrzesień 2022 w Warszawie.